Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA

ORHAN HAKALMAZ İle Yeni Eserler Sizlerle

ORHAN HAKALMAZ Kıymet Bilen Sağ Olsun 

Ünlü Türkü üstadımız Orhan Hakalmaz’ın 4 adet eserden oluşan yeni Single Çalışması tüm dijital müzik mağazalarında yerini aldı. Albüm adını taşıyan Kıymet Bilen Sağ Olsun  isimli video klibini sizlere sunmanın heyecanı içerisindeyiz. Türkülerin sesi olan üstadımız , Aşk türküleri , Karadeniz türküleri , Dizi Türküleri ve diğer yeni eserleriyle her zaman kalbimize işlemekte ve kulağımızın pasını silmekte.

SÖZLERİ 

Deli gönül aşamadım bendimi
Ben yoruldum aşanlara aşk olsun
Hiç bir zaman yaşamadım kendimi
Ne diyeyim kıymet bilen sağ olsun

Kimseyi yokuşa zora sürmedim
Gizlisi saklısı nedir sormadım
Ömrümce bilerek gönül kırmadım
Ne diyeyim kıymet bilen sağ olsun

ORHAN HAKALMAZ

Orhan Hakalmaz, aslen Bayburtlu olan 10 Kasım 1964 yılında Samsun’da doğmuş Türk halk müziği sanatçısıdır.

Sanata babasının da desteği ile 6 yaşında bağlama çalarak başlamış ve eğitimine Samsun’da başlayıp İstanbul’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bitirdi. İlkokulu Samsun’da okudu. 8 yaşındayken Karadeniz Altınses Yarşmasında birinci oldu. 12 Yaşında İstanbul Radyosu amatör ses sanatçılığını kazandı ve bant yapımına izni verildi.

Birçok kez TRT İstanbul Radyosunda “Çocuk Saati” adlı programa katılıp türkü söyleyip, bağlama çaldı ve 1977 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı giriş imtihanlarını kazanarak öğrenimine başladı. Konservatuvarda Nida Tüfekçi’nin öğrencisiydi. Aynı zamanda TRT İstanbul Radyosunda iki sene sözleşmeli sanatçı olarak çalıştı.

1988 yılında 11 senelik eğitimini bitirip mezun oldu ve aynı yıl İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 1991 yılında İ.T.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü T.H.M. Alanında yüksek lisans yaptı ve tez olarak “Ege Bölgesi Ağır Zeybeklerin İncelenmesi” adlı çalışmayı sundu. 1994 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Korosunda şef yardımcılığı daha sonra şeflik yaptı. TRT Radyosunun ve Devlet Konservatuvarı’nın T.H.M. konserlerinde solist, korist ve bağlama sanatçısı olarak yer aldı. 2000 yılında İ.T.Ü. Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda ki görevinden ayrıldı. Halen albüm ve konser çalışmalarına devam etmektedir.

12.09.2008 tarihinde doğduğu sokak olan Samsun, İlkadım ilçesi, Kadifekale Mahallesi, Kocatepe sokağın ismi Türkülerimizi bizlere unutturmayıp en güzel şekilde bizlere aktaran Orhan Hakalmaz sokak olarak değiştirilmiştir.

Hakalmaz Soyadının Hikayesi

Orhan Hakalmaz’ın Dedesi Hacı Ziya Efendi bir değirmene sahipti. Sahip olduğu değirmende isteyen herkesin buğdaylarını öğütüyor ve karşılık olarak insanlar ellerinde olan başka mallardan veriyorlardı. O dönemlerde insanlar Bayburt da para çok yaygın olmadığından dolayı takas yöntemi kullanılıyorlardı. Hacı Ziya Efendi güçsüz, zor durumda olanlardan karşılığında hiçbir şey almıyor ve elinde olup da fazla getirenden de sadece hakkına düşeni alır fazlasını almazdı. Bu yüzden insanlar tarafından Hacı Ziya Efendi için ‘bu adam da hiç hak almıyor’ şeklinde bahsedilmekteydi. Belli bir süre böyle devam ettikten sonra insanların dilinde Hacı Ziya Efendi için ‘Hakalmaz’ denmeye başlandı. 21 Haziran 1934‘de Soyadı kanunu çıktığı zaman soy adını verecek olan görevli tarafından kimseden hak almadığı için ‘Hakalmaz’ soyadı verilmiştir.

Albümler

 • Gönlüm & Hiç Sevmeyi Denedin mi? (1991)
 • Türküler 1 / Karatren (1997)
 • Destegül (1999)
 • Sevilir (2001)
 • Türkü Yolu (2002)
 • Yalan Dünya (2004)
 • 2005 Türkü Yılı (2005)
 • Bir Elimde Sevdam Bir Elimde Sazım (2006)
 • Hediyem Olsun (2008)
 • Türküler Seni Bekler (2010)
 • Aheste (2012)
 • Bu Vatan Bizim (2018)

instagram https://www.instagram.com/serdarerken
 Web Sayfa https://www.erkenmuzik.com/
Facebook
https://www.facebook.com/serdarerkenvip
Facebook
https://www.facebook.com/erkenmuzikya

Related posts

İnternette Daha Hızlı Dolaşmayı Sağlayan Ücretsiz Chrome Eklentisi!

Fatih Akgün

Sosyal Medya Bu Görüntüyü Konuşuyor: ”Ne koronası kardeşim”!!!

Yasemin ACAR

ASMR Videolarında Canlı Hayvan Yiyen YouTuber’a Sert Tepki

Fatih Akgün

Yorum Yap