Teknolojix Haber
BİLİM

Ornitorenklerin siyah ışıkta parladığı keşfedildi!

Yumurtlayan, ördek gagalı, kunduz kuyruklu ve erkeklerinin arka ayağında zehirli bir mahmuzu olan ornitorenkler , bir kere daha şaşırtmayı başardı.

Geçen ay Mammalia isimli akademik dergide yayımlanan çalışmaya göre, Avustralya’nın doğusu ve Tazmanya’ya özgü bu memeli hayvanın kürkü, siyah ışık altında yeşile bakan mavi bir renkte parlıyor. 

New York Times, morötesi ışıkların çok az sayıda memelide bu etkiyi yarattığını bildirirken bu özelliğin arkasındaki gerekçenin henüz ortaya koyulamadığını da aktardı.

Şimdiye kadar, gece ortaya çıkan memelilerde parlama özelliği tespit edildi. 1980’lerde az sayıda bilim insanı keseli sıçangillerin parladığını fark etmişti.

Birkaç yıl önce de ABD’nin Wisconsin eyaletinde yer alan Northland Üniversitesi’nde ormancılık alanında akademisyen olan Jonathan Martin, ultraviyole el feneriyle evinin etrafındaki ağaçlara bakarken bir uçan sincabın rengini parlak pembe olarak görmüştü. 

Bunun üzerindeki Şikago’daki Field Müzesi’ne giden Martin ve arkadaşları, üç farklı uçan sincap cinsinin de ultraviyole ışık altında parladığını keşfetti. 

Aynı üniversitede akademisyen olan Erik Olson’ın aklına ornitorenkler geldi. Müzede bulunan bu cinse de ışık tutan ekip, yine aynı parlamayı gördü.

Bu yaz Avustralya’nın kuzeydoğusundaki bir yolda ölmüş ornitorengin de aynı sonucu vermesi, vahşi doğadan da bir örnek sunmuş oldu.

Olson, “Niye parlıyorlar?” sorusunaysa şu yanıtı veriyor:

“Gerçekten bilmiyoruz.”

Canlıların biyolüminesans diye de bilinen ışık üretmesi ve saçması, okyanusta avlanmalarına ve birbirlerini bulmalarını sağlıyor.

Ancak Duke Üniversitesi’nden biyolog Sönke Johnsen’e göre, ornitorenklerde görülen ve floresans olarak da bilinen ışıma, ille de özel bir amaca hizmet etmek zorunda değil.

Bir teoriye göreyse ultraviyole ışınlarını emerek onları değiştiren ornitorenkler, bu sayede bu ışınlara karşı hassas olan avcılardan daha iyi saklanıyor.

Olson, şimdiki amaçlarının gece ortaya çıkan diğer hayvanları bu yönden incelemek olduğunu söylüyor.

Related posts

Bir Hapşırma Mikropları Ne Kadar Uzağa Taşıyabilir?

Fatih Akgün

Dünyanın en büyük nükleer füzyon makinesi kurulum aşamasına geçti!

Fatih Akgün

New York’taki Hayvanat Bahçesinde Koronavirüs Vakası!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım