Teknolojix Haber
BİLİM

Orta Çağ’da Yaygın Olarak Kullanılan Bir Boyanın Gizemi Çözüldü

Orta Çağ boyunca mavi boyanın kaynağı olarak kullanılan Chrozophora tinctoria bitkisi Orta Doğu, Orta Asya, Hindistan ve Pakistan’a özgü bir bitki.Kumaş boyamada kullanılan boya, Avrupa’daki Orta Çağ sanatında en yaygın kullanılan renkler arasında yer aldı. 

Boyanın moleküler yapısını keşfetmek için yıllardır çalışma yürütülüyor.Yapılan çalışmalar bugüne kadar başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Lizbon Nova Üniversitesi’nden bilim insanları, C.tinctoria bitkisinden elde edilen boyanın gizemini çözmeyi başardılar. Araştırmacılar, boyanın gizeminin çözülmesi için ortak bir çalışma yürüttü. Bilim insanları, en iyi C.tinctoria’ların nasıl toplanacağını öğrenmek için Orta Çağ’da konu ile ilgili yazılmış metinleri incelediler. Metinlerde yapılan çalışmanın ardından üç yaz boyunca bitkinin meyveleri toplandı. Toplanan meyvelerden boyanın pigmentlerini üreten bileşikler çıkarıldı. Bileşikler izole edildi ve arındırıldı. 

Meyveden elde edilen bileşikler incelendi. Yapılan incelemeler, bileşiğin yeni bir boya sınıfı olduğunun ortaya çıkarılmasını sağladı. Araştırmacılar, bu yeni boya sınıfının doğada bulunan birçok mavi çiçekten elde edilen boyalardan çok daha farklı olduğunu söylediler. Bilim insanları, C.tinctoria’dan elde edilen mavi boya pigmentlerinin en kararlı doğal mavi pigment çeşidi olduğunu belirtti. 

 

Related posts

Mamutların Soyları “akraba evliliği” yüzünden tükenmiş

admin

Son Dakika! 9 Avrupa Ülkesine Uçuş Yasağı…

Meryem ACAR

NASA, Mars’a neden ayna gönderdi?

Vildan Çelik

Yorum Yap