Teknolojix Haber
YAŞAM

Ortaokul öğrencisinden dikkat çeken proje!

Ortaokul öğrencisinden 1 maskeyi 50 kez kullanmayı sağlayan proje!

15 yaşındaki Antalya’da yaşayan ortaokul öğrencisi Egemen Doğan Canpolat, covid-19 karşı kullanılan maskelerle ilgili yaptığı dikkat çekici bir proje ile gündemde yer aldı. Canpolat, maskelerin sterilize edilip 50 defa yeniden kullanılmasını sağlayacak bir sterilizasyon kutusu geliştirdi.

 

Antalya’da ortaokul 7’nci sınıf öğrencisi Egemen Doğan Canpolat, covid-19 tedbirleri kapsamında evde kaldığı dönemde yeni bir proje geliştirdi. 15 yaşındaki Canpolat, 5 dakika içerisinde 80 derecelik ısıya ulaşan sterilizasyon kutusu yaptı. Kutunun içerisinde seramik ısıtıcı ve ısının düzenli yayılması için fan koyduğunu belirtti. N95 ve medikal maskeler bu şekilde 50 kez kullanılabilecek.

 

Daha önce birçok TÜBİTAK projesinde görev alan Egemen Doğan Canpolat, özellikli olarak sağlık çalışanlarını düşünerek bu projeyi hayata geçirdiğini söyledi. Sterilizasyon kutusunun hem insan sağlığı hem de ülke ekonomisi için çok büyük önem taşıdığını söyledi.

Sterilizasyon kutusunu geliştiren Egemen Doğan Canpolat’ın okulundaki matematik öğretmeni ve okul proje koordinatörü Cevdet Canpolat, öğrencilerin daha bu yaşta bu tarz başarılar göstermesi umut vadettiğini ifade etti.

Related posts

15 dakikada sonuç veren koronavirüs test kiti uygulanmaya başladı

Fatih Akgün

Çin’de Ani Ölüm Sebebi Yeni Virüs: Hantavirüs

Fatih Akgün

Türkiye’de Corona Virüs bilançosu ağırlaşıyor

Fatih Akgün

Yorum Yap