Teknolojix Haber
UYGULAMA

Oscar Ödülleri Kapılarını Netflix’e Açtı!

Oscar Ödülleri, Koronavirüs Salgını ile Beraber, Kapılarını Netflix’e Açtı

Netflix ve Amazon gibi dev akış hizmetlerinin sadece platformları üzerinde yayınladığı filmler, bugüne de Oscar ödüllerinde hep görmezden gelindi. Ama Koronavirüs salgınının da yardımıyla, ilk kez “listeye giriyorlar.”

 

Görünene göre Academy of Motion Picture Arts and Sciences, geçici de olsa, Netflix gibi film akış hizmetlerine karşı tutumunu gevşetiyor. Yönetici kurulu, sadece dijital ortamda gösterime giren filmlerin de, Oscar ödülleri için aday gösterilmesini – sadece bu yıl için – onay verdi. Bu kararın sebebinin açık olduğu söylenebilir. COVID-19 salgınının Los Angeles ve dünyanın geri kalanında sinemaların kapanmasına neden olmasıyla beraber, Akademi’nin aday olmadan önce sinemalarda bir hafta gösterilme zorunluluğunda ısrar etmesi pek mantıklı değildi.

Ancak bu kararın genel fikri değiştirmesini beklemeyin. Akademi liderleri Dawn Hudson ve David Rubin, filmleri “bir sinemada izlemekten daha iyi bir yol olmadığını” bir kez daha söylediler ve bu kararın “belirsizlik döneminde üyeler ve meslektaşları desteklemek için” alındığını belirttiler. Sinemaların tekrar açılması güvenli olduğunda, düzenin eskiye dönmesi bekleniyor.

Sinemaların kapanması, pek çok stüdyonun filmleri online olarak sunmalarını veya aylarca ertelemelerini zorunlu kıldı. Eğer Akademi eski kurallarında ısrar etmeye devam etseydi, sinemada yeterince gösterilememiş ancak yılın ilerleyen dönemlerine de ertelenmeleri pek mümkün olmayan pek çok büyük yayının katılım hakkını da reddetmiş olacaktı. Ayrıca yılın geri kalanının da belirsizliğini koruması bu kararın alınmasına katkı sağladı.

Related posts

Yaşlıların Online Dolandırıcılık Türlerine Karşı Dikkat…

Meryem ACAR

Telekom Operatörleri, “İptal Üzücü Ama Alınması Gereken Bir Karardı” Dediler…

Meryem ACAR

Slack kendi rekorunu kırdı!

Fatih Akgün

Yorum Yap