Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Otomobillerde hayata geçmeyen ve gerçekleşme ihtimali çok düşük olan patentler!

Otomobiller için alınan, ancak hiçbir zaman gerçeğe dönüşmeyen bu ilginç ama bir o kadar da garip olan patentler, eminiz sizlerinde ilgisini çekecek.

Elektrikli otomobiller, otomotiv sektöründe uzun zamandır görülmeyen değişimlerin yolunu açmaya devam ediyor. Ancak bazılarının hayalleri, içten yanmalı motorları elektrik motorlarıyla değiştirmekten çok daha öteye gidiyor.

Araç kiralama şirketi Vanarama, hayata geçmeyen ve gerçekleşme ihtimali çok düşük olan patentleri gözden geçirdi, bunlar arasından ilginç bazı fikirleri ortaya çıkardı. Patentleri dikkat çekici yapan bir yanı, birilerinin bu patentler için bolca zaman ve para harcamış olması.
2018-2019’da ABD’de en çok patent alan otomobil firmalarından Toyota ve Ford’un geri çekilebilir teleskopik kuyruğu veya mobil toplantı odası ile kimlerin ilgisini çekeceği ise merak konusu.
Otomotiv sektörü dışındaki firmaların da ilginç patentleri var. Google‘ın “yapışkan araba kaputu“, arabanızla bir yayaya çarparsanız, yayanın fırlamak yerine aracın üstünde kalmasını sağlıyor. Eğer sürücüsüz araçlara bu yüzden güvenecek isek, Google‘ın bu fikri sanki pek iyi görünmüyor.

Bazı fikirler ise faydalı olabilecek gibi görünüyor, otonom araçlardaki yayalara “güvenli” sinyali veren ışık gibi. Ancak bu da diğer sürücülerin kafalarını karıştırma potansiyeline sahip bir diğer özellikten biri.

 

Related posts

Satılan 10 Araçtan 7’si Otomatik Vites

Fatih Akgün

Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Fatih Akgün

Tesla Model 3 Sahibi ve Aracını Çalmak İsteyen Hırsız!

Yorum Yap