Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Otonom Araçların Çarpışmalarını Engellemek İçin Bir Simülasyon Geliştirildi

Tam otonom araçlar için otomotiv devlerinin çalışmaları ara vermeden devam ediyor. Şirketlerle birlikte bilim insanları da tam otonom araçlar için çalışmalar yapıyorlar. MIT’den bilim insanları, otonom araçların çarpışmadan kaçınmayı öğrenmeleri için bir simülasyon geliştirdiler.

MIT’den bilim insanları, sonsuz sürüş ihtimalleriyle otonom araç geliştirmek için yeni bir simülasyon oluşturdular. Bilim insanları, bu simülasyonla otonom araçların en kötü durum senaryolarına hazırlanmalarını sağlamayı hedefliyorlar.

Otonom araçların kazalardan kaçınmasını sağlamak için gerçek yollardan elde edilen veriler kullanılıyor. Ancak bu verilerde, şerit ihlalleri veya yoldan çıkma gibi haller nadir şekilde bulunuyor. Bu verilerin az olması otonom araçların bu konuda gelişmesine mani oluyor.

MIT’den bilim insanları, bu sorunu çözmek için Otonom Sürüş İçin Sanal Görüntü Merkezi ve Dönüşümü isimli fotogerçekçi bir simülatör oluşturdular. Simülasyonda gerçek yollardan elde edilen verilerden sonsuz ihtimaller elde etmek için insanlar tarafından oluşturulan küçük veri setleri kullanılıyor.

Simülasyonda kullanılan denetleyici, çarpışma yaşamadan kat ettiği mesafe için ödüllendirilir. Böylece yazılım, güvenli bir şekilde hedefe nasıl ulaşacağını öğrenmiş oluyor. Denetleyici, hedefine güvenli bir şekilde ulaşmaya çalışırken, şeritler arasında dolaşır veya olası çarpışmalardan kaçınmaya çalışır. Yapılan bir denemede MIT’de geliştirilen simülasyon tam otonom bir araca güvenli bir şekilde entegre edildi. Araç simülasyon verileri ile daha önce gezmediği sokaklarda güvenli bir şekilde gezebildi.

Related posts

Araç İçinde Unutulan Çocuklar İçin Tesla’dan Çözüm Geldi!!!!

Nihal Sanlı

Mini John Cooper Works GP Tanıtıldı

Fatih Akgün

Yüzde 70 Tasarruf Sağlayacak Kare Pistonlu Yerli Araç Motoru

Fatih Akgün

Yorum Yap