Teknolojix Haber
OYUN

Oyun Tutkunlarına Kötü Haber! Fiyatlarda %50 Artış

Oyun Tutkunlarına Kötü Haber! Oyun Konsallarına %50 Ek Gümrük Vergisi Getirildi

Resmi gazetede yayınlanan haberde Cumhurbaşkanlığının aldığı karara göre oyun konsallarına %50 ek gümrük vergisi getirildiği belirtildi. Ayrıca habere göre vergilendirme sadece oyun konsollarına gelmedi.

Oyuncuları oldukça üzecek olan açıklama Resmi Gazete’nin yaptığı haber ile geldi. Habere göre Cumhurbaşkanı’nın aldığı karar ile oyun konsolları ve bir çok ürüne %50 ek gümrük vergisi getirildi. Hali hazırda pahalı olan oyun konsolları, maalesef bu karardan sonra daha da pahalandı.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren karara göre bir çok sanayi ürününe ve oyuncuları oldukça yakından ilgilendiren oyun konsollarına ek vergilendirmeler uygulanacak. Karara göre listelenen ürünlere uygulanacak olan vergilendirme, her ürün için aynı oranda olmayacak. Ürüne göre %5-%50 arası ek vergilendirme uygulanacak. Oyun konsollarına %50 olarak uygulanacak olan ek gümrük vergisi, 30 Eylül 2020 tarihine kadar uygulanacak. 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren ise %20 gümrük vergisi alınacak.

Kasım 2020’de piyasaya çıkacağı söylenen PlayStation 5’in ve yeni çıkacak olan diğer oyun konsollarının fiyatı da bu vergilendirme ile birlikte oldukça artabilir.

Ek Gümrük Vergisi Getirilen Ürünler

Yeni alınan karara göre; kauçuk iplik, tutkal, plastik plaka/levha, demir ya da çelikten vida, plastik veya metal düğme, kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatör, redresör, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynağı, hoparlör, röleler, multimetre, saat, kronometre, aydınlatma cihazları aksam ya da parçaları, hidrolik pres, oyun konsolları, bayram ya da karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar veya bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalara ek gümrük vergisi uygulanacak.

Related posts

50 bin TL Ödüllü PUBG DUO Turnuvası’na Son Bir Gün!

Yalnızca 100 Adet Üretilen, 24 Ayar Altın Kaplamalı PlayStation 5

Fatih Akgün

Epic Games’den 1 Milyon Dolar Ödüllü Etkinlik!

Fatih Akgün

Yorum Yap