Teknolojix Haber
OYUN TEKNOLOJİ (Genel)

Oyun ve Konsol Dünyasının Devi Nintendo Switch Pro Hakkındaki Son Detaylar…

Oyun ve konsol dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Nintendo, 2017 yılında bu nesildeki konsolu Switch’i satışa sunmuştu. Japon konsol devi hiçbir zaman işin teknik donanım kısmına önem vermedi.

Genel olarak Nintendo için önemli olan şey müşterilerine zevk alacakları oynanışı sunacak ürünler satmaktı. Nitekim bunu Wii’de, Wii U’da ve son olarak da Switch’te gördük.

Nintendo Switch, PS4 ve Xbox One’dan yaklaşık olarak 4 yıl sonra çıkmış olmasına karşın donanım olarak bu konsollardan çok gerideydi. Çünkü Nintendo daha önce yapılmamış bir şey deneyerek oyun severlere hibrit yapıda bir konsol sunmuştu. Yani Switch hem TV üzerinde, hem de el konsolu olarak kullanılabiliyordu.

Nitekim bu yenilik Switch’in kısa süre içerisinde 50 milyondan fazla satmasına zemin hazırladı.

El modunda 720p, TV’ye bağlandığında ise 1080p çözünürlük sunan Switch, güç bakımından da günümüz amiral gemisi modelleri ile aynı standartlarda.

Bu durum ne Switch sahiplerini, ne de Nintendo’yu pek rahatsız etmiyor. Fakat Japon konsol devinin 2020’nin ortalarında Nintendo Switch Pro modelini çıkaracağına dair bazı dedikodular oyun severleri heyecanlandırdı.

Nintendo Switch Pro ne zaman çıkacak?

Aslında Switch Pro ile ilgili ilk söylentiler geçtiğimiz yıl ortaya çıkmıştı. Nintendo’nun Switch’ten daha ucu bir lite model ile daha pahalı bir pro model üzerinde çalıştığı iddia edilmişti.

Nitekim bu iddialar kısmen doğru çıktı. Nintendo 2019’un sonlarına doğru Switch Lite’ı satışa sundu. Fakat Pro’ya dair bir duyuru gelmemişti.

Bazı kesimler Nintendo’nun Pro model projesini rafa kaldırdığını iddia etti. Fakat son söylentilere bakacak olursak Nintendo Switch Pro’yu 2020’nin ortalarına doğru satışa sunmayı planlıyor.

Peki Pro modelin normal ve lite modelden ne gibi farkları olacak. Dilerseniz bu konuyu biraz irdeleyelim.

Nintendo çözünürlüğü arttırmak istiyor.

Söylentiler üzerinden devam edecek olursak, genel amacın Switch’te yer alan oyunların çözünürlüğünü arttırmak olduğunu söyleyebiliriz. Yani Nintendo tamamen yeni bir konsol çıkarmayacak. Başka bir değişle, Pro modelde çalışan tüm oyunlar lite ve normal Switch modellerinde de çalışmaya devam edecek.

Aradaki tek fark ise Switch Pro’nun donanım gücü olacak. Bu güç de oyun severlere daha akıcı ve daha yüksek çözünürlüklü oynanışlar vaat edecek. Switch modelleri arasındaki farkı Xbox One ve One X modelleri arasındaki farkla kıyaslayabiliriz.

Sonuçta Xbox One X için çıkan tüm oyunlar Xbox One’da da çalışıyordu. Xbox One X oyun severlere daha iyi bir görüntü ve daha hızlı yükleme süreleri sunarken, Xbox One’da bu artılar yoktu.

Kısaca özetlemek gerekirse, Switch ya da Switch Lite sahiplerinin pro model için heyecanlanmalarına gerek yok. Çünkü hali hazırda ellerinde olan konsolla da pro modelde olan oyunları oynayabilecekler.

Related posts

Horizon Zero Dawn Ultra Geniş Açıyı Destekleyecek

Fatih Akgün

Geri Sayım Başladı! Super Mario Temalı LEGO İçin…

Meryem ACAR

Oyun Tutkunlarına Kötü Haber! Fiyatlarda %50 Artış

Fatih Akgün

Yorum Yap