Teknolojix Haber
OYUN

Oyunlarda Neden Hala CD’ye İhtiyaç Duyuluyor? CD Mi, Kod Mu Daha İyi?

Oyun dünyası tam hız dijitalleşmeye giderken, hala fiziksel kopya tercih edenlerin sayısı ise çok fazla. Peki, hangisi; CD mi, yoksa dijital kod mu? Neden hala fiziksel oyunlara ihtiyacımız var, hangisi daha avantajlı? 

Oyun dünyasında bulut servislerin yoğun olarak konuşulmaya başlandığı bu dönemde, yurt dışında uygulanmaya da başlanan, ancak Türkiye’nin internet altyapısı sebebiyle henüz yakın gelecekte yaygın kullanımını beklemediğimiz Cloud Gaming ile beraber artık bırakın oyunları, bir cihaza bile ihtiyacımız olmayacak. 

DVD’lerin bir anda ortadan kalktığında DVD koleksiyonu yapan arşivcilerin kendilerini kötü hissettiği bir geçiş dönemi, şimdilerde oyun dünyası için de yaşanıyor. Artık fiziksel kopya yerine, daha çok dijital kopya ediniliyor. Oyunlarda dijital kütüphanelerde biriktiriliyor.

Peki, dijital kopya mı yoksa, fiziksel kopya mı? Hangisi daha avantajlı?

Dijital kopyanın kaybolmaması veya yer kaplamaması gibi avantajları var, ayrıca her an elinizin altında olması da cabası. Öte yandan çizilme ve bozulma gibi dertleri de yok. Fakat fiziksel kopyalar daha ucuza mal edilebiliyor. İnternette çeşitli oyun kampanyalarını da bulunabiliyor ve bunlar dijital kopyalardan çok daha ucuza mal edilebiliyor. Dijital kodlar için ise, yılın belli zamanlarında bazen kampanyalar düzenleniyor, fakat bu da platforma bağlı kalmak demek. Buna karşın fiziksel kopyalar üçüncü şahıslardan da satın alınabiliyor, böylece takas yoluna da gidilebiliyor. Bu da en büyük avantajlarından bir diğeri. 

Eğer koleksiyoner ve fiziksel kopya meraklısıysanız sizin için iyi haber: Yeni nesil oyun konsollarında fiziksel sürücüler yer alacak. En azından bu dönem öyle olacak. Fiziksel kopya ile işi olmayanlar için de yine sürücüsüz konsol seçeneği mevcut olacak. 

PlayStation 5, iki farklı versiyonla satışa çıkacak. Bunlardan biri fiziksel sürücülü, bir diğeri ise bu cihazdan arınmış şekilde gelecek. Ancak sürücülü modeli tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü aksi halde olur da bir gün disk üzerinden oyun oynamak isterseniz, konsola bakmakla yetineceksiniz. 

Related posts

Bir Bedava Oyun Sürprizi Daha: Civilization 6’yı Kaçırmadan İndirin!

Yağmur Kübra Yazıcı

The Sims 5 Hakkında Bildiğimiz 5 Şey, 5 Olası Özellik

Fatih Akgün

GeForce Oyuncuları Valorant İçin Oyuna Hazır Durumda!

Fatih Akgün

Yorum Yap