Teknolojix Haber
BİLİM

Paralel Evren ihtimali gerçek olabilir mi? Paralel Evren nedir?

Bilim kurgunun en popüler konularından Paralel Evren nedir? Evrenimizden başka evrenler olabilir mi? Peki, bilim insanları neler söylüyor? İşte ‘paralel evren’le ilgili merak edilenler…

Evrenimiz yalnız mı? Başka evrenler de olabilir mi? Bu soru bilim kurgunun en popüler konularından biri. Paralel evrenler bir çok kitap, dizi ve filme ilham oldu.

PARALEL EVREN NEDİR?

Fakat gerçek bilim açısından da bir kenara atılmış bir kurgu değil. Oldukça ciddi şekilde araştırılan, üzerine çalışılan bir konu. Bu kavrama da paralel evrenler adı veriliyor. Aslında çoklu evren teorisi adı verilen teorinin bir bölümünü oluşturuyor bu konu. Bazı tezler de yok değil. Peki, bir yerlerde benzer evrenler içinde benzer dünyalar olabilir mi? Stephen Hawking ölmeden önce çalıştığı son araştırmasında çoklu evrenlerden bahsediyordu. Çoklu evrenlerle ilgili verdiği bir röportajda “Tek ve eşsiz bir evrenden bahsetmemiz pek olası değil. Tüm bulgular sınırsız olmasa da başka evrenlerin olduğunu bize gösteriyor” demişti. Elbette bahsedilen bazı teoriler bir kurguya kaçabiliyor.

Peki, bu teorilere karşı çıkan bilim insanları neler söylüyor?

İşte Paralel Evren teorileriyle ilgili Popular Science’ın Youtube videosunda yer alan detaylar:

Related posts

HAVADAN ELEKTRİK ÜRETİYOR

Fatih Akgün

GENLERİ BİLİNENDEN FARKLI VİRÜS KEŞFEDİLDİ

Fatih Akgün

99 Milyon Yıllık Kehribarın İçinde Dinozor Fosili Bulundu!

Fatih Akgün

Yorum Yap