Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel)

Penguen koruma sistemi yeni tasarım iglo

Penguen koruma sistemi yeni tasarım iglo

Penguen koruma sistemi yeni tasarım iglo  buzulların erimesine çözüm olabilecek.

İran asıllı Sajjad Navidi adlı bir mimarın geliştirdiği, farklı iglo tasarımı ile  buzulların erimesinin önüne geçilebilecek. Mimarın kendi tasarımı olan “Penguen Koruma Sistemi” adını verdiği proje küresel Isınmanın neden olduğu buzulların erimesini engellemeyi ve penguenlerin yaşam koşullarını kolaylaştırmayı başardı.

Küresel ısınmanın sebep olduğu  iklim değişikliğin tüm canlıları tehdit ediyor. En çok da buzullarda yşayan penguenlerin soylarının tükenmesi söz konusu.
İklim değişikliğinden etkilenen penguenler için harekete geçen mimar İranlı Sajjad Navidi bir tasarım geliştirdi.

Hem buzulların erimesini durdurmayı hem de penguenlerin habitatını korumayı amaçlayan Navidi, igloları kullanarak iki parçalı bir mimari tasarım geliştirdi.
Mimari tasarım iki İglonun birinin buz üstünde bir diğerini ise su altında olacak şekilde bir kürenin iki yarısı gibi küreyi tamamlayacak şekilde yerleştirildiği bir diyazn tasarladı.

Bu sayede Navidi, penguenler için güvenli barınaklar buz üstünde güvenli barınaklar meydana getirmeyi amaçladı. Sualtındaki yapıda teknolojik araçlar kullanılarak  , buzun erimesini durdurmak için soğutma sistemi özelliğine sahip olduğu açıklaması paylaşıldı.

Navidi ; inşa edilecek yapıya takılacak bir sarkaçla, çevredeki buzu soğutmak için fanlara güç veren bir elektrikli sistem geliştirdi. İranlı mimar, kullandığı bu sistem sayesinde buzulların erimesinin durdurmayı başardı.

Penguen Koruma Sistemi’ adı verilen konsept ile Navidi, penguenlerin yaşam alanlarını korurken buzunun erimesini de durdurma amacına başarıyla ulaştığı kaydedildi.

Kaynak: NTV

Diğer bilim haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Related posts

Bitcoin Atm Sayısı Dünya’da 10.000 Adet Üzerine Çıktı

Fatih Akgün

En sevdiğiniz yiyecekler hızla ısınan bir gezegen tarafından risk altında.

Fatih Akgün

Prof. Dr. Uğur Şahin BBC’ye Konuştu: Önümüzdeki Kış Normale Döneriz

M. Büşra Kaya

Yorum Yap