Teknolojix Haber
İNTERNET YAZILIM

PHP Yazılım Dili Nedir? PHP İle Neler Yapılabilir?

PHP-yazilim-dili

Günümüzün en popüler proglama dillerinden biri olan PHP yazılım dili,1995 yılında Rasmus Lerdrof isimli bir kullanıcı tarafından kendi kişisel sayfasındaki ziyaretçilerini takip edebilmek için oluşturulmuştur. Bu şekilde hayatına başlasa da Lerdrof yaptığı işleri görünce bunu web tasarım dünyasına armağan olarak sunmuştur. Son çıkan PHP5 ile açık kaynaklı ve ücretsiz olmasının gelişimine vermiş olduğu katkıları görmekteyiz. En iyi çalıştığı iş ortakları ise MSQL veri tabanı ve kendi gibi açık kaynaklı olan Linux işletim sistemidir.

PHP Yazılım Dili Nedir?

PHP yazılım dili Personel Home Page, yani kişisel ana sayfa anlamına gelmektedir. Adını her ne kadar bu açılımdan alse da gelişimin verdiği öz güvenle adını ” Hypertext Preprocessor” olarak değiştirmişlerdir. “Üstün yazı işlemcisi” anlamına gelen bu ismi, yaptığı işlerle PHP5, sonuna kadar hak etmektedir.

PHP Dili Öğrenme

PHP dili öğrenmek sanıldığı kadar zor değildir. Bütün programlama dillerinin temelinde hemen hemen aynı ifadeler bulunmaktadır. Kendi bilgisayarınızı sunucu yaparak PHP kodlarını derleyip çalıştırmak mümkündür. Öncelikle Apachi ve MYSQL, PHP kurmak yeterlidir.

Apachi kurma gereğinin de temelinde yine açık kaynaklı ve ücretsiz olması yatmaktadır. MYSQL ise en verimli çalıştığı veri tabanıdır. Üçü bir araya geldiklerinde Web tasarımında harika işler başarabilirler.

Bundan sonrası ise dizinler, değişkenler, sabitler ve döngülerle oluşturulan akış diagramlarıdır. Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan ürün de veri adını almaktadır. PHP ile tam sayı, çift, alfa nümerik, mantıksal, nesne ve dizi olmak üzere 6 çeşit veri ortaya çıkabilir. Değişken olarak sayı atandıysa veri olarak da sayı alınır. Değişkene nesne atandığında alfa nümerik bir veri elde etmek PHP yazılım dili ile mümkün değildir.

php-yazilim-dili

PHP İle Neler Yapılabilir?

PHP programlama dili ile yapılabilecekler programcıların hayal gücüne bağlıdır. Bu açık kodlu programlama dili sayesinde WordPress ile web sitesi yapmak 5- 10 dakika gibi kısa bir sürede mümkün olabilmektedir.Son çıkan sürümü PHP5 geldikten sonra browserlarla yapılabileceklerin sınırı kalmamıştır. Resimler, videolar, oyunlar ,yazılar…. İnternet dünyasında aklınıza gelebilecek her şey PHP ile yapılabilecekler listesine girebilir. Ama yine de sınırlamak gerekirse;

 • İçerik yönetim sistemleri kurulabilir(WordPress gibi)
 • Dinamik sayfalar gerçekleştirilebilir
 • Veri depolama sistemi yapılabilir
 • Anlık paylaşımlar gerçekleştirilir(twitter, Insatgram, Facebook)
 • E-Ticatet sistemleri yapılabilir
 • Resim düzenleme ve yapma programları oluşturulabilir
 • Otomasyon yazılımları yapılabilir
 • forumlar, sözlükler, makaleler oluşturulabilir
 • İçerik botları oluşturulabilir
 • Web tabanlı sanal robotlar yapılabilir
 • On-line oyunlar yapılabilir

Bunlardan başka programcının hayal gücünün uzanabileceği her şeyi yapmak mümkündür. PHP yazılım dili gelişmeye devam etmekte olduğundan yapacaklarının da sınırı yoktur. İşte internet dünyasında sınır kavramı olmamasının bir nedeni de budur. İnsan beyni tarafından oluşturulan diller ve programlar yine insan aklının katkılarıyla daha da büyüyecek ve belki de bir gün MATRIX gerçek olacaktır. O zamana kadar bu dünyanın hakimi ve geliştiricisi sadece insan olacaktır.

 

 

Related posts

Netflix yeni üyelik modelini test etmeye başladı

Fatih Akgün

Online Toplantılara Eğlenceli Yüzlerle Katılmanız İçin Deepfake Yazılımı: Avatarify

Fatih Akgün

Bu Teknoloji ile Kablosuz İnternet Anlayışınız Değişecek

Fatih Akgün

2 Yorumlar

Zeliha Kutlu 20 Kasım 2020 at 12:12 pm

Güzel bir yazı olmuş daha fazla bilgi bekliyorum sizden derya hanım yalın anlatımınız çok hoş ama php çok önemli Web sitesi için aynı yalın anlatımınızla daha fazla ayrıntılı yazılarınızı bekliyorum

Cevaplayın
Orhan 21 Kasım 2020 at 1:53 pm

Yazı konuyu anlamak isteyenlere ve konu ile hiç ilgili bilgisi olmayanlara basit ve anlaşılır bir giriş olmuş. Teşekkürler

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım