Teknolojix Haber
BİLİM

Plastiği Yararlı Kimyasallara Dönüştürmede Önemli Keşif !

Singapur’daki Nanyang Teknoloji Üniversitesi’nde ki kimyagerler, güneş ışıklarını kullanarak plastik atıkları değerli kimyasal ürünlere çevirebilecek önemli bir keşif yaptılar. Böylece plastik atıkların çevreye olan zararı engellenebilecek.

Kullanımı oldukça fazla olan plastik atıkların çevreye verdiği zarar yadsınmayacak kadar çoktur. Fakat bu plastik atıkların dönüştürülesi ve yeniden kullanılması da bir o kadar zor ve karmaşık bir süreçtir.

Bu alanda yapılan pek çok çalışma olmasına rağmen istenilen sonuçlar henüz elde edilebilmiş değil. Fakat Singapur’da yapılan bir araştırma bu alanda umut veriyor.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, yaptıkları deneylerde plastikleri bir katalizör çözelti içerisine koyup güneş ışığına maruz bıraktı. Kimyasal, topladığı enerjiyle plastikleri formik asitlere çevirdi. Bu kimyasal da elektrik üretmek için yakıt hücresi olarak kullanılıyor.

Advanced Science dergisinde yayımlanan makaleye göre NTU’den Yardımcı Profesör Soo Han Sen, katalizörü uygun fiyatlı, biyoçözünme yeteneğine sahip metal vanadyumdan yaptı. Bu malzeme genel olarak araçlarda kullanılan metal ve alüminyum alaşımlardayer alıyor.

Vanadyum temelli bu katalizör, normalde doğada çözülmeyen polietilen gibi plastik maddeleri yapay güneş ışığı altında çözebiliyor. Plastikteki karbon-karbon bağları 6 gün içerisinde bozuluyor.

Singapur’da plastik atıkların çok büyük kısmı yakılıyor, bu da karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların yayılmasına neden oluyor. Bu süreç ise plastiği yakıt hücresi üretiminde kullanılabilen formik asite çeviriyor.

Araştırmacı Soo, amaçlarının güneş ışığını kullanarak yakıt ve diğer kimyasal materyaller üretmek için sürdürülebilir ve maliyet açısından uygun bir yöntem ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor. Bu yeni yöntem de biyolojik olarak çözünemeyen plastiği parçalayarak dönüştürüyor ve ağır metaller içermiyor.

Fotokatalizör olarak da adlandırılan vanadyum tabanlı katalizör, genellikle organik grupları tarafından kullanımı desteklenen bir materyal. Bu tür katalizörler kimyasal reaksiyonlara gereken enerjiyi güneş ışığından karşılayabiliyor, ayrıca ısıya gerek duymuyor.

Yeni fotokatalizörün bir diğer özelliği de muadillerine kıyasla daha ucuz, daha yaygın malzemelerden yapılan ve daha çevre dostu bir ürün olması. Burada kullanılan metal de paladyum, platin gibi ağır ve pahalı metallerden farklı.

Plastiklerin biyolojik olarak çözünmeme nedeni, yüksek ısı uygulanmadan çökmeyen karbon-karbon bağlarıdır. Yeni yöntemde ise alkol grubundan malzemeler de içeren bu çözelti sayesinde karbon bağları kolaylıkla çöküyor.

Çalışmayı yapan ekip, şimdi işlem sürecini geliştirecek ve plastiğin başka verimli kimyasallara dönüşebilmesini sağlayacak yöntemler geliştirmeyi amaçlıyor.

Related posts

Türk bilim insanı acil durumlarda denizaltının konumunu belirleyen akustik sinyal cihazı üretti

Fatih Akgün

Aksungur İHA, tam mühimmatla yeni bir uçuş rekoru elde etti.

Emre

Çin’in ‘yapay güneşi’ tamamlandı

Fatih Akgün

1 Yorum

MEVLÜDE 12 Aralık 2019 at 9:46 pm

Bilim ve bilim insanları kendini geliştiriyor.. Her geçen gün insanlık için daha faydalı ve işe yarar şeyler üretiyor bu da onlardan biri ve faydalı olacak gibi duruyor…

Cevaplayın

Yorum Yap