Teknolojix Haber
UYGULAMA

Play Store’da Bir Temizlik Daha Gerçekleşti.

Play Store’da Bir Temizlik Daha: 813 “Creepware” İçin Yolun Sonu!

Google’ın “creepware” olarak bilinen ve sizi gözetleyen 813 uygulamayı Play Store’dan kaldırdığı duyuldu.

Google’ın geçen sene 813 “creepware” uygulamayı, güvenlik araştırmacılarının ikazıyla Play Store’dan kaldırdığı ortaya çıktı.

Sizi telefonunuzdaki mikrofon veya kamera yoluyla habersizce gözetleyen zararlı uygulamalar, zaman zaman “creepware” olarak isimlendiriliyor. New York Üniversitesi, Cornell Tech ve NortonLifeLock araştırmacıları, “Kişilerarası Saldırılar İçin Kullanılan Çok Çeşitli Creepware” adlı araştırma raporlarında konunun ayrıntılarına dikkat çektiler.

Creepware, casus yazılım (spyware) ve mesajlarınızı, konumunuzu gözetleyen “stalkerware“den biraz farklı fakat yine de kullanıcıların davranışlarını izleyip, onları rahatsız etmek, dolandırmak veya tehdit etmek için kullanılabiliyor. Araştırmacılar, creepware’i daha iyi tanımlayabilmek için CreepRank adlı bir algoritma geliştirdi ve uygulamalara bir “creep puanı” vermeye başladı.

Araştırmacılar, gerçek dünyadaki creepware uygulamalarını bulabilmek için 50 milyondan fazla yüklenen uygulamalarda, örnek bir veriyle CreepRank’ı çalıştırdı. Bunun ardından algoritma, bu uygulamalara bir puan verdi ve böylece 857 uygulama creepware olarak değerlendirildi.

Algoritma ile farklı seneler ait veri setleri kullanılarak 1.095 creepware uygulama bulundu. Takımın, bunları Google’a bildirmesi üzerine Google’ın güvenlik takımı, uygulamalardan 813’ünü kural ihlali sebebiyle mağazadan kaldırdı.

Related posts

BiP’te ‘Koronavirüs Bilgilendirme ve Danışma Kanalı’

İHA kullananların yerini tespit edbilen uygulama geliştirildi

Fatih Akgün

Adidas Evde Maratona Davet Ediyor!!

Fatih Akgün

Yorum Yap