Teknolojix Haber
UYGULAMA

Popüler Mesajlaşma Uygulamasını Kullananlara Şok

Popüler mesajlaşma uygulamasındaki bir güvenlik açığının, sadece bir çağrıyla saldırganlara “kaba konumunuzu” teslim ettiğini keşfetti.

Araştırmacılar, popüler mesajlaşma uygulamalarından Signal’da ciddi bir güvenlik açığı keşfetti.

Güvenlik firması Tenable‘ın keşfettiği sorun, hacker’ların kullanıcının yaklaşık  konum verisine ve belirli hareketleri izlemesine ulaşmasına olanak sağlıyor. Elde edilen veri, kullanıcının hangi saatlerde evde, işte veya sevdiği mekanda olduğunu gösterebiliyor. Saldırı düzenlemek için hacker’ın kullanıcıyı Signal üzerinden araması yeterli. Kullanıcının çağrıya cevap verip vermemesinin bir önemi bulunmuyor.

Signal‘in 4.59.0 Android sürümünde bulunan sorunun iOS‘ta 3.8.0.34 sürümünden bulunabileceği dile getiriliyor.

Uçtan uca şifreleme kullanan Signal’in, muhbir ve gizliliğin önemli isimlerinden Edward Snowden tarafından kullanıldığı iddia ediliyordu. Fakat Tenable tarafından yayınlanan rapor, uygulamanın sanılan gizlilik düzeyinde olmadığını söylüyor.

Yeni farkına varılan güvenlik açığı, kullanıcının DNS‘i hakkında bilgiler sızdırabiliyor. Bu şekilde konum bilgisi elde edilebiliyor ve hacker, kurbanının konumunu 400 mil çapında bir isabetle tahmin yürütrbiliyor. Bu çok büyük bir alan gibi görünse de, farklı ağlardan gönderilecek DNS sunucusu ping‘leriyle daha isabetli tahminler yapılabiliyor.

Raporda belirtildiği üzere Signal sorunu GitHub üzerinde hızla onarsa da, Tenable‘a göre bu yamayı uygulamanın zorluğu, çoğu sıradan kullanıcının bilgisini aşıyor. Yani hacker‘lar, yama App Store ve Play Store‘a gelene kadar açıktan faydalanabilirler.

Tenable, bu zaman içerisinde DNS tüneli kullanan bir VPN hizmeti kullanmanızı tavsiye ediyor.

Related posts

İdlib saldırısı sonrasında sosyal medyada soruşturma!

Fatih Akgün

WhatsApp, Zoom’a Rakip Olmaya Hazırlanıyor!

TikTok VS YouTube

Fatih Akgün

Yorum Yap