Teknolojix Haber
GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Portekiz’de Corona Virüsü Etkisiz Hale Getirecek Maske Geliştirildi!!

Corona virüs hakkında pek çok araştırma yapılıyor ve gelişmeler heyecanla takip ediliyor. Özellikle aşı noktasında yapılan çalışmalar ise hızla devam ediyor. Bilim insanları yeni tip corona virüs için aşı çalışmalarının yanında maske ve diğer tıbbi ekipmanlar üzerinde de çalışıyor. Portekiz’de nisan ayından beri satışta olan bir maskenin corona virüsü etkisiz hale getirdiği ileri sürülüyor. Corona virüsü etkisiz hale getiren maske! 

Portekiz’den corona virüsü etkisiz hale getiren maske!

Portekiz’den gelen bir haber gündeme oturdu. Gelen habere göre Portekiz’de yaklaşık üç aydır satışta olan bir maskenin corona virüsü etkisiz hale getirdiği, yapılan bazı testlerle ortaya çıktı. Lizbon’da bulunan João Lobo Antunes Moleküler Tıp Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir takım testle doğrulanan bu gelişme pek çok haber sitesini harekete geçirdi. 

Görseldeki tasarıma sahip olan maskenin yapılan bir dizi testten sonra corona virüsü etkisizleştirme özelliği olduğu kanıtlanmış oldu. Yapılan basın açıklamasında MOxATech adı verilen maskenin kullanılan özel materyaller sebebiyle böyle bir özellik kazandığı söyleniyor. 

Maskenin test edilme aşamasında görev alan virolog Pedro Simas konu hakkında: 

”Maskede kullanılan kumaş ile belirli oranda virüs içeren bir solüsyonu temasa geçirip, belirli zaman aralıklarında virüsün etkinliği analiz edildi. Maske, 50 kez yıkanmasından sonra bile SARS ve COVID-19’u etkisiz hale getirmeye devam etti. Virüsün maske ile temasından bir saat sonra etkisini yüzde 99 oranında azalttığı gözlemlenmiştir” diyor. 

Su geçirmeyen ve tekrar tekrar kullanılma özelliğine sahip olan bu maske farklı katmanlardan oluşuyor. Teknolojik kumaş katmanlarından oluşan maskenin, MO adı verilen Portekiz merkezli marka tarafından tüm dünyada yakında satışları başlıyor. 

Related posts

Elon Musk’ın gizemli beyin çipi devrimi!

Büşra Seyhan

Vestel Akıllı Saat Satışa Çıktı

Fatih Akgün

Gelişmiş Teknoloji Diş Fırçasında Buluşuyor Oral-B Genius

Murat Yap

Yorum Yap