Teknolojix Haber
MOBİL

Prize Takılı Bırakılan Şarj Cihazları Ne Kadar Elektrik Harcıyor?

Telefon şarj cihazını prize takılı bırakmanın elektrik harcayıp harcamadığı, hepimizin kafasında bir sorudur. ABD’de gerçekleştirilen bir test, bir akıllı telefon şarj aletinin bir yılda ne kadar enerji harcadığını ve ne kadar paraya mal olduğunu ortaya koyarak kafalardaki bu soru işaretlerini giderdi.

Şarj cihazlarının kullanılmazken ne kadar elektrik harcadığı, yakın zamanda bir haber yazarı tarafından test edildi. Yapılan testler sonucunda bu şarj cihazlarının gereksiz durumlarda prizden çıkarılması gerekip gerekmediği sorusu, kesin bir sonuç buldu.

Öncelikle elektrik gücünün ne kadar sürede ne kadar harcandığını göstermek adına birkaç örnek verelim. Harcanan elektrik kilowatt saat (kWh) ölçü birimiyle hesaplanır. 1000W ibaresi bulunan bir cihaz, 1 saatte 1 kWh güç harcar. 100W ibaresi bulunan bir cihaz ise bu gücü 10 saatte harcar. Ülkemizde 1 kWh elektrik enerjisinin tutarı yaklaşık olarak 70 kuruşa denk geliyor.

ABD fiyatlarına göre çıkan sonuç, sakız değerinde bile değildi

 

Yapılan testte iPhone 11’in 5W güç ibaresine sahip şarj cihazı kullanıldı. Prize takılan şarj cihazı birkaç gün telefona bağlanmamış şekilde bırakıldı. WhatsUp PRO güç ölçer kullanılarak yapılan ölçümler sonucunda harcanan gücün yok denecek kadar az olduğu görüldü.

Apple iPhone şarj cihazı, bir ayda 135 watt güç harcadı. Bu da yaklaşık olarak yılda 1,5 kilowatt ile eşit miktarda oluyor. Bu rakamlarla birlikte hesaplandığında, bir yıl boyunca iPhone şarj cihazını prize takılı bırakmak deneyin gerçekleştirildiği ABD’de 30 sente bile mal olmuyor. Bu da para tasarrufu sağlamak için şarj cihazlarını prizden çıkarmayı, en azından deneyin gerçekleştirildiği bölgede gereksiz kılıyor.

Ülkemizde prizde şarj cihazı bırakmak ne kadara mal oluyor?

Türkiye’de aynı cihazla aynı deney gerçekleştirildiğinde, bir yılda harcanan elektrik aşağı yukarı 1,20 TL’ye denk oluyor. Bu miktarın tasarrufa değip değmediği tartışılır. Bize sorarsanız, kişisel olarak zarar yok denecek kadar az. Ancak burada da şarj cihazlarını prizde bırakmanın cihazlara zarar verip vermediği üzerine atılan iddialar devreye giriyor. Ayrıca bunu ülke genelinde düşündüğümüzde ise önemli bir para karşımıza çıkıyor.

Related posts

Yepyeni bir ekran teknolojisi ile iPhone 12 geliyor

Fatih Akgün

iPhone Cihazlarda Çıkarılabilir Pil Olmamasının 3 Sebebi

Fatih Akgün

Realme, Telefonlarını Türkiye Pazarına Sundu : İşte Fiyatları ve Özellikleri

Fatih Akgün

Yorum Yap