Teknolojix Haber
StartUp Projeler

Profesör olmayan “Çaycı” olsun !

Stanford Üniversitesi ’nin yaptığı profesörlük teklifini kabul etmeyip “Çaycı” oldu.

Evet yanlış duymadınız profesörlük teklifini elinin tersi ile iten Veysel Berk, girişimcilik yönü ağır bastığı için 2013 yılında “Çaycı” adında bir kafe açıyor. Şu an “Çaycı” lar 12 sayısına ulaşmış bulunuyor.

Veysel Berk, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’ nü bitirmiş. Nobel ödüllü ABD eski enerji bakanı Steven Chu ile kansere çözüm bulacak mikroskop geliştirmeye çalışıyorlar. Tam Stanford Üniversitesi’nden profesörlük teklifi aldığı sırada annesinin rahatsızlanması ve ülkesine dönme isteği sebebiyle Türkiye’ye dönüş yapıyor.

Berk Türkiye’de çalışmalarına başlıyor. Trump Towers’ta ofis açan Berk Berk bu süreçte alışveriş merkezlerinde çay içilebilecek yer olmadığını gözlemlemiş. Ve hemen bu konuya el atmaya karar vermiş. Hatta o günleri şöyle anlatıyor:

“Arkadaşlar ile yemekten sonra taze çay içecek yer bulamayınca, ilk taze çayımızı demlemek için ofise döndük. O gün başla dedik ve şimdi buradayız …”

Veysel Berk fikrini hayata geçirirken bilim adamı alışkanlıklarını da kullanmayı ihmal etmiyor.

Fikrini araştırmalar ile destekleyip geliştiriyor. Daha önce yapılan bir araştırma Türkiye’de günlük çay tüketiminin 250 milyon bardak olduğunu ortaya çıkarmış. Ve yine araştırmalarda şu sonuç çıkmış: Türkiye en yakın rakibinden 3 kat fazla çay tüketimi yapıyor. Berk bu verilere rağmen AVM’ lerde çay içilebilecek bir yer olmadığını gözlemliyor ve bu çalışmayı yapmaya karar veriyor . ‘Herkese benden çay’ sloganı ile başladığı yolda, ‘Çaycı’ adlı dükkanı açmış.

Elde edilen bütün verileri göz önünde bulunduruyor Berk. Çayın güzel demlenebilmesi için suyunun kaç dakika kaynatılmasından tutun da hangi malzemeden yapılan çaydanlıkta yapılan çay daha lezzetli olur ? Bunun gibi küçük ama pek çok veriyi dikkate alarak çayı 15 dakikada demleyecek bir yer olsun istiyorlar. Günün hangi saatinde içilirse içilsin aynı lezzette nasıl çay demlemeliler? Farklı malzemelerden yapılmış bir sürü çaydanlığı bu konuda test ediyorlar. En son olarak bir şirketin üretimi olan çay makinesini kullanmaya karar veriyorlar. Fakat bu makinede istedikleri lezzeti vermiyor. Bunun üzerine çayı demleme ısısından demleme dakikasına kadar yine bir araştırma sürecine giriyorlar. Hatta makineyi üreten firmaya geri bildirimde bulunup makinenin eksiklerinin değişmesini sağlıyorlar.

Üretim aşamasını geçtikten sonra Berk, pazarlama konusunda da araştırma yapıyor. Ve çayın satış fiyatına kitlesine anket yaparak karar veriyor. Trump Tovers çalışanlarının isteği üzerine 1 TL den satışa başlıyorlar. Trump Tovers’ da günlük 1000 adet çay satmaya başlamışlar.

İlk olarak 2013′ te açtıkları bir kafe ile başlayan Berk bügün 12. “Çaycı” yı açmış durumda. “Çaycı” kafelerinde kapanış saatinden 15 dakika önce gelenlere de aynı lezzette çay sunulmakta.

“Çaycı” larda ayrıca yurt içi ve yurt dışı farklı yörelere ait ve farklı lezzetlerde değişik çaylar da aynı kalitede satılmaya çalışılıyor. Ayrıca çayın yanında da farklı atıştırmalıklar mevcut. Tabi bu atıştırmalıklar da gerekli bilimsel araştırmalardan nasibini almış durumda.

Related posts

Fırsatların pazar yerinden işletmelerin pazar yerine: FırsatbuFırsat

Fatih Akgün

Hizmet Piş, Ağzıma Düş

Fatih Akgün

Personel yönetimi ‘Kolay IK’ ile artık çok kolay!

Fatih Akgün

Yorum Yap