Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber UZAY ve SAVUNMA

Progress MS-14 kargo kapsülü uzaya fırlatıldı

Progress MS-14 kargo kapsülü uzaya fırlatıldı

Progress MS-14 kargo kapsülü, Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldı.

Bu ay ikinci kere ,Rusya Federal Uzay Ajansının  (ROSCOSMOS) uzay gemilerinden biri Uluslararası Uzay üstüne gitmek üzere Progress MS-14 kargo kapsülü uzaya fırlatıldı.
Progress Ms-14 kargo kapsülü mürettebatsız malzeme ikmali görevi için Kazakistan’daki Baikonur Cosmodronm mekan numarası Site No. 31/6 dan dış  yörüngeye  fırlatıldı. Araç 24 Nisan 2020 tarihinde EDT ye göre saat :21:15 ,  UTCye göre saat 01:51 de 25 Nisan 2020 Cumartesi günü yerden havalandı.

Görev süper hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek planlandığı gibi dünyadan havalanmasından 3 saat 21 dakika sonra uzay istasyonuna otomatik olarak kenetlenerek sonuçlandı. Beklenmedik bir şekilde Roscosmos  çok ender görülen bir adım atarak bu Soyuz Roketine isim verdi.Roketin ismi:” Victory Rocket” , anlamı zafer roketi. Bu isim Rusya’nın Mayıs 1945’te II. Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi ve Eksen Gücü güçlerine karşı belirleyici Sovyet zaferinin 75. yıl dönümünü kutlamasının bir parçası oldu.

Soyuz ayrıca, II. Dünya Savaşı Sovyetler Birliği’nde çağdaş olarak bilindiği için, “Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda Sovyet halklarının zaferinin” 75. yıl dönümünü kutlayan özel semboller taşıdı. Roscomos “Soyuz “zafer” üniformasıyla uçtu.” dedi.

Bu görev  bu yıl içinde Uzay istasyonuna Ruslar tarafından yapılan ilk erzak ikmal görevi.

Fırlatma öncesi,tek başına kullanıla bilen bir cihaz olan Progress MS-14 18 Nisan 2020 tarihinde  yük taşıma fuarında kısaca tanıtılıp anlatıldı. İki gün sonrabirleş tesisine gönderildi. Burada ikinci aşama olan  Block -I kendisini taşıyacak Soyuz 2.1a roketi ne yerleştirildi. Bu birleştirme işlemi 21 Nisan 2020 de bitirldi. Ve 22 Nisan 2020 tarihinde uzaya fırlatılmak için hazır şekilde  Bainkonur’a trenle gönderildi.

Genel olarak, bu Soyuz 2 roketinin 103. uçuşu ve 2.1a varyantının 45. uçuşu oldu.    Progress MS-14’ün fırlatılmasının  25 Nisan 2020 Cumartesi günü   UTC ile  saat 01:51  planlanmasının sebebi , fırlatılmasından 2 saniye sonra  tek saniyelik anlık açılış penceresi  Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yeri  Baikonur’un 506 km batı-güneybatısında olması idi. Progress MS-14 kargo kapsülü uzaya fırlatıldı. Böylece görev tam planlandığı gibi başarıyla gerçekleşti.

Uçuş şekli atmosferden çıkışı, yörüngeye yerleşmesi

Uçuş yolu dikey olduğundan – Soyuz roketini Baikonur’dan doğu kuzeydoğu yörüngesinde kaldı. Böylece Soyuz roketi ve İProgress MS-14 ‘n güçlü yükseliş sırasında Kazakistan ve Rusya Federasyonu dışında hiçbir ülkenin uçuş sahasından geçmedi.
Amaç ;özellikle Moğolistan ve Çin’in güçle çalışan kara uçuşlarından uzak kalarak uzaya ulaşabilmektir. Bu nedenle Uluslararası Uzay İstasyonu’na 51.6 ° yörünge eğimi verilmiştir.

Soyuz  fırlatıldıktan 8dakika 46 saniye sonra atmosferden uzaya çıktı ve Progress MS-14 kapsülü; Blok I yüksek evre Soyuz2.1a roketinden ayrıldı.

Süper hızlı takip, 2 .yörünge ye oturabilmesi  için Soyuz roketi Progress MS-14 gemisini ekvatora 51.6 ° eğimli 193 ± 2 km x 240 ± 7 km yörüngeye yerleştirmek zorunda kaldı. Uzay aracı ayrılmasından hemen sonra, Progress MS-14  güneş panellerini ve iletişim antenlerini  konuşlandırdı ve yörünge parametrelerini ve hız verilerini Doğu Rusya’daki Vostochny Cosmodrome aracılığıyla yere aktardı.

Kaynak : nasaspaceflight

Uzay ve Sunma Sanayii ile ilgili diğer haberler için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

İlk Koronavirüsü Keşfeden Kadın: June Almeida

Fatih Akgün

Japonlardan, Kendi Kendini İmha Edebilen Uydu !

Godzilla Temalı Yeni PUBG Mobile Güncellemesinin Detayları Belli Oldu

Meryem ACAR

Yorum Yap