Teknolojix Haber
YAZILIM

PyroCMS nedir?

PyroCMS
nedir?

PyroCMS,

sezgisel arka uç tasarımı ve hafif modüler mimarisi sayesinde son aylarda giderek daha popüler hale gelen bir içerik yönetim sistemidir. PyroCMS, öğrenmesi, anlaması ve sahip olması kolay “basit, esnek, topluluk odaklı bir içerik yönetim sistemi” olarak tanımlanır.

PyroCMS’yi neden seçmelisiniz? …

Diğer CMS platformlarından daha esnek ve temiz.

Aslında PyroCMS, modüler MVC kullanılarak oluşturulmuştur.Kısacası, bu, sistemin her parçasının kendi MVC minyatür örneğine sahip olduğu anlamına gelir. Diğer CMS platformlarıyla karşılaştırıldığında bu, sistemin daha esnek ve düzenli bir şekilde organize edilmesini sağlar. PyroCMS kendisini basit, esnek, topluluk odaklı bir içerik yönetim sistemi olarak tanımlar. “PyroCMS, CodeIgniter tarafından desteklendiği için (en azından ekip Laravel arka uca geçtikçe daha uzun sürecektir), öğrenmesi, anlaması ve sahip olması kolaydır. PyroCMS’yi kullanmak için modüler MVC’nin tanımını anlamanız gerekmese de, bir PyroCMS eklentisi oluşturmadan önce anlamını dikkatlice anlamak en iyisidir.

PyroCMS’yi kim geliştirir?

Söylemeye gerek yok, PyroCMS çok güvenlidir. PyroCMS’nin çekirdek geliştiricileri, hepsi projenin düzenli ziyaretçileri olan Adam Fairholm, Jerel Unruh, Phil Sturgeon ve Joshua Pekera’dır. Geçmişte CodeIgniter ile çalıştıysanız, daha önce Phil Sturgeon adıyla karşılaşmış olabilirsiniz. CodeIgniter için RESTful sunucu uygulamaları, CodeIgniter-cURL, popüler CodeIgniter şablon kütüphanesi ve CodeIgniter oAuth çözümü dahil olmak üzere çok faydalı bir dizi kitaplık yazdı.

Benzer şekilde Jerel Unruh, PyroCMS Professional’ın site yöneticilerinin müşterileri için tek bir arayüzden tüm siteleri oluşturmasına, silmesine ve yönetmesine olanak tanıyan çoklu site yöneticisi de dahil olmak üzere PyroCMS’nin en büyük bileşenlerinden bazılarını yazdı. Söylemeye gerek yok, PyroCMS çok güvenlidir. Çekirdek geliştiricilerin katkılarına ek olarak, PyroCMS hızla gelişti ve 22’den fazla dile çevrildi ve 120’den fazla katılımcı kodu kabul etti. Gelişen bir açık kaynak projesi!

Bir sonraki projeniz için neden PyroCMS’yi düşünmelisiniz?

PyroCMS birçok özelliğe sahiptir ve yeni web sitesi projeniz için çok uygundur. Aşağıdakileri içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 Modüler MVC

Modül MVC, büyük bir projeyi daha küçük, yönetilebilir parçalara bölmektir. Bu büyük projenin her parçası kendi MVC’sinin bir örneği haline geliyor. Bu programlama modeli ile PyroCMS’yi çok güçlü ve son derece organize hale getirebilirsiniz. PyroCMS’yi indirdiyseniz, lütfen aşağıdaki dizini kontrol edin:

[site_dir]/system/cms/modules/

PyroCMS kurulmadıysa, çekirdek sistemin her parçasının bu dizinde bir modüle bölündüğünü göreceksiniz. Sistem eklentileri aynı mimariyi kullanır, bu da PyroCMS’nin bu kadar kolay çalışmasının önemli bir nedenidir.

Gezinme menüsünü, e-posta şablonunu ve 301 yönlendirmesini kontrol

PyroCMS kontrol panelinde, yönetici kullanıcılar, eklentiler dahil sistem için özel menü / gezinme ve e-posta şablonları oluşturabilir. Yönetici kullanıcılar, 301 yeniden yönlendirmelerini yönetmek için yerleşik yeniden yönlendirme modülünü de kullanabilir.

Kolay tema geliştirme

Sistemin bu belirli kısmı, bu PyroCMS girişinde çözülemeyecek kadar büyüktür, ancak PyroCMS’de tema oluşturmak, WordPress ve diğer sistemlerde tema oluşturmaktan çok daha kolaydır ve böylece zamandan tasarruf sağlar. PyroCMS veri ayıklamanın özü, Lex etiket ayrıştırıcısıdır. Tasarımcılar ve ön uç geliştiriciler için etiketler, içeriği görüntülemek ve temel mantıksal işlemleri gerçekleştirmek için basit bir sözdizimidir. Geliştiriciler için etiketler, düzene veri yerleştirmenin bir yoludur.

Mobil cihaz algılama

PyroCMS’nin güzel bir özelliği, mobil cihazların çeşitli düzenlerini kolayca görüntüleme yeteneğidir. Temanın bir parçası olarak, mobil düzeni varsayılan web düzeninden farklı bir klasöre yerleştirmeniz yeterlidir. Aşağıdaki örnek bu farkı vurgulamaktadır: Varsayılan düzeniniz aşağıdaki gibi bir şablon klasöründe olacaktır:

1 your-theme/views/web/layouts/default.html

Mobil düzeniniz aşağıdaki gibi bir şablon klasöründe olurken:

1 your-theme/views/mobile/layouts/default.html

Modül görünümü aşırı yükleme

PyroCMS’deki blog modülünün varsayılan tema düzenini beğenmediniz mi

Sistemin yorum gönderme şeklinden nefret mi ediyorsunuz? sorun değil. Bu modüllerle ilişkili görünümleri aşırı yükleyerek özelleştirebilirsiniz. PyroCMS, tema içindeki herhangi bir modül görünümünü değiştirmenize izin verir. Sadece kopyalayın:

system/cms/modules/blog/views/posts.php

kodlarına;

addons/[site-ref]/themes/[theme-name]/views/modules/blog/posts.php

Görünüm temada belirdiğinde, onu düzenleyebilir, ancak gerektiği gibi tasarlayabilirsiniz. PyroCMS belgelerinde aşırı yüklenmiş modül görünümleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Blog

Varsayılan olarak, bir blog modülü PyroCMS’de paketlenmiştir. Entegrasyon, spam’ı kontrol etmenize yardımcı olabilir (gerekirse).

 Analiz, Akismet, depolama sağlayıcıları (Amazon S3 ve Rackspace), SMTP ve Twitter entegrasyonu

PyroCMS, kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve diğer hizmetlerle iyi çalışır. Örneğin, dosya modülü, Amazon S3 ve Rackspace gibi bulut dosya sağlayıcıları için destek sağlar. Twitter beslemelerini sayfaya eklemek için dahil olan Twitter widget’ını kullanabilir ve hatta SMTP kullanarak sitenizden e-posta gönderebilirsiniz.

PyroCMS’nin genişletilmesi kolaydır (yani çok kolay)

Bir geliştirici olarak benim için PyroCMS’nin en heyecan verici özelliği genişletmenin zorluğudur. Diğer platformlarda yaşadım ve PyroCMS için eklentiler oluşturmak çok kolay. Kolay giden karakterinin bir kısmı modüler MVC’deki meslektaşıdır. Ek olarak, modül eklentisi, modülün tüm “meta verilerini” ve açıklamasını içeren bir “details.php” içerir. Modül eklemek, “eklentiler” klasörüne yeni bir klasör eklemek ve CodeIgniter’dan yararlanmak kadar basittir. PyroCMS için eklenti oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

PyroCMS’yi kullanmaya nasıl başlanır

Yeni başlıyorsanız, PyroCMS’nin topluluk sürümünü kullanabilirsiniz.

PyroCMS’nin iki farklı sürümü vardır: ücretsiz topluluk sürümü ve profesyonel sürüm. İkisi arasındaki fark küçüktür, ancak bazı güçlü özellikler içerir. Profesyonel sürüm PyroStreams (siteniz için özel veri akışları oluşturmanıza olanak sağlayan bir modül), çoklu site yöneticisi ve daha fazlasını içerir. Yeni başlıyorsanız, PyroCMS’nin topluluk sürümünü kullanabilirsiniz. Bu, küçük ve orta ölçekli web siteleri için harika bir seçimdir. PyroCMS’yi kendi web sitelerinden indirebilir veya GitHub’dan en son sürümü klonlayabilirsiniz.

Related posts

Microsoft Teams’de Kullanıcı Verileri Çalındı!

Fatih Akgün

Domain Nedir?

Fatih Akgün

Microsoft, Windows 10’un WordPad Uygulamasına Reklam Yerleştirecek

Fatih Akgün

1 Yorum

Bilge 26 Kasım 2020 at 7:34 am

Kodlama bilgisi gerektiren bir CMS anladığım kadarıyla. İleri düzey kullanıcılar için uygun görünüyor.
Teşekkürler.

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım