Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Rafale Avcı Uçağı OrtaDoğu’da Keşif görevinde

Rafale Avcı Uçağı OrtaDoğu'da Keşif görevinde

Rafale Avcı Uçağı OrtaDoğu’da Keşif görevinde

Teknolojinin de gelişmesi ile artık keşif görevlerinde daha hafif olan ve daha az yakıt tüketen insansız hava araçları yaygın olarak kullanılıyor. Ancak buna rağmen kameraların fark edemeyeceği veya yapay zekanın tam olarak yorumlayamadığı durumlar nedeni ile insanlı keşif  yapmak önemini  koruyor. Muharip jetler, tak-sök yapıdaki  kanat altlarında bulunan makineli tüfek ve mühimmatın çıkarılabilmesi  sayesinde keşif uçağına dönüşüyor.  Fransız savunma bakanlığından gelen bilgi ” Rafale Avcı Uçağı OrtaDoğu’da Keşif görevinde ” şeklinde oldu.

Fransız Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre

Rafale’ler IŞİD ile mücadele görevleri kapsamında Orta Doğu coğrafyasında keşif amaçlı olarak stratejik konumlara yerleştirildi.  Bu araçlar, keşif görevleri için RECO-NG keşif-gözlem  ekipmanları ile donatılarak görevlerini eksiksiz tamamlayacaklar.

Chammal Operasyonu kapsamında bölgede stratejik noktalarda konumlandırılan Rafale jetleri görevleri başında.

RECO-NG (Reconnaissance Pod-New Generation / Keşif ekipmanı-Yeni Nesil) sistemi, yer görüntüleme donanımı ve buna bağlı olarak ileri yazılımı sayesinde istihbarat, keşif ve gözlem görevlerinde kullanılıyor. 4,6 metre uzunluğunda ve bin 100 kilogram ağırlığındaki ekipman, Rafale’lerin gövde altında bulunan merkez istasyona yerleştiriliyor. Gündüz ve gece görevleri için farklı elektronik ve elektro-optiklere sahip ileri teknoloji ürünü olan RECO-NG sistemi, Thales firması bünyesinde geliştirildi. Bağımsız olarak çalışabilen sistem, çoklu sensör(algılayıcılar) görüntü işleme ve yaygınlaştırma yöntemini kullanıyor. Ekipman da bulunan sistem , elde edilen verileri ve görüntüleri anlık olarak merkeze aktarabilme yeteneğine sahip.

Kaynak: C4defence

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

NASA’nın Mars keşif helikopteri uçuşa hazır

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

“Türkiye Ötegezegenine İsim Veriyor” kampanyası sona erdi

Fatih Akgün

Rus ordusu S500 sistemlerine 2021’de sahip olacak

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap