Teknolojix Haber
OTOMOBİL

Rekabet Kurulu Otomobil Devlerinden Savunma İstedi

Rekabet Kurulu, Eylül 2009 tarihinde otomotiv sektöründe faaliyet gösteren 19 firma hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti. Ford Otosan, TOFAŞ ve Doğuş Otomotiv gibi devlerin de aralarında olduğu şirketlerden savunma istedi.

doğuş otomotiv rekabet kurulu

Rekabet Kurulu, 9 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda, otomotiv sektöründeki 19 şirkete soruşturma açılmasına karar vermişti. Söz konusu firmaların 2006 yılından itibaren hedef ve stok bilgileri ile satış ve fiyat stratejilerini paylaştıklarını belirten Kurul, bunun 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’a aykırı olduğunu ifade etmişti.

Soruşturma başlattığı firmaların kapısını bir kez daha çalan Rekabet Kurulu, aralarında Ford Otosan, TOFAŞ, Doğuş Otomotiv ve Honda Türkiye gibi çok sayıda dev şirketin olduğu teşebbüslerden savunma istedi. Otomotiv sektöründeki tekelleşme riski gözetilerek açılan soruşturma, 11 yıl aradan sonra yeni bir sürece girdi.

Rekabet Kurulu’nun kararı hakkında Kamuyu Aydınlatma Platformu‘na (KAP) bir açıklama yapan yerli üreticiler Ford Otosan ve TOFAŞ, süreç hakkında bilgi verdi. Her iki şirket de, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak, haklarında soruşturma açılmasına karar verildiğini ve kendilerinden savunma talep edildiğini aktardı.

Ford Otosan’ın KAP’a yaptığı açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Rekabet Kurulu tarafından Şirketimize (Ford Otomotiv) iletilen yazıda; Rekabet Kurulu’nun 2009 yılında otomotiv sektörüne yönelik olarak getirilen ÖTV indirimi kapsamında; yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin ÖTV indirimi sonrası birlikte hareket ederek; fiyat artışı yaptıkları ve mal arzını kısıtladıkları yönündeki şikayetlerin reddine ve soruşturma açılmasına gerek olmadığına ilişkin 24.06.2009 tarihli kararının; Danıştay tarafından 04.12.2019 tarihinde iptal edilmesini takiben; söz konusu iptal kararının gereğinin yerine getirilmesini teminen; 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak; Şirketimiz nezdinde soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilmekte ve bu kapsamda Şirketimizden savunma talep edilmektedir.

Bilindiği üzere Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılması, soruşturmaya konu teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri; Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Konu hakkındaki gelişmeler Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde gerektiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

 

Related posts

Yeni BMW 5 Serisi İçin Geri Sayım!

3D yazıcıyla Plastikten elektrikli Otomobil yaptı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

JEEP’ten Eylül 2020 kampanyası yarısı şimdi

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap