Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

Renault Clio Kendi Rekorunu Fransa’da Kırdı

Türkiye otomotiv endüstrisinin son heyecanlarından biri yeni Renault Clio V olacak. Bursa’da üretilen yeni Clio, Türkiye’de satışa çıkmadan önce Fransa’da satılmaya başlandı.

Renault’un henüz hibrit modeli olan Clio çıkmadı ama şu an çıkan ilkler bile yetti. Kasım ayında 8.962 adet satarak, Fransa’nın en çok satan otomobili oldu.

Bu arada kasım ayında Fransa otomobil satışları 172 bin 135 adet oldu. Bu rakam 2018 yılı ile neredeyse aynı seviyede. 2018 yılında 171 bin 611 adet satış yapmıştı.

Yeni Peugeot 208 modeli 6.489 adet satış yapan ikinci otomobili oldu.

Bu yerinde sayan pazarda yeni Clio V adeta devrim yaptı ve Clio satışlarını yüzde 27 artırdı. Renault, Fransa’nın en çok satan markası oldu; kasımda Fransa’da 33 bine yakın Renault satıldı. Bunların 9 bine yakını Clio V olurken, 4.700’ü Captur, 3750 adetini Twingo modelleri oluşturdu.

Fransa’nın ikinci en çok satan markası Peugeot olurken marka satışlarının ana gücü 208 oldu. Kasım ayında 6.500 adet satış rakamına yakın yeni Peugeot 208 modeli satıldı.

Kasım ayında Renault’un hemen arkasında yer alan Peugeot 31.500 adete yakın araç sattı. Bu satışlarda 208 en çok satan ikinci model olurken, üçüncü en çok satan model de 3008 oldu. Fransa’daki Peugeot satışları 11 ayda 350 bin adeti geçti.

Fransa otomotiv liginin üçüncü markası ise yine yerli Citroen oldu. Fransa’da Kasım ayında 17 binin biraz üzerinde Citroen satıldı. 11 aylık bilançoya bakıldığında ise Citroen yüzde 10’luk kan kaybı yaşıyor.

PSA çatısı altındaki Opel’in kasım sonuçları cesaret verici değil. Fransız Blitz markası Corsa satışlarından daha çoğuna imza atmış.

FCA PSA ortaklık öncesi son durum

FCA, PSA evliliği öncesinde Fransa’da halen direniyor. Kasım ayında 5 bine yakın Fiat marka araç satıldı. En çok satan 20 model içinde herhangi bir Fiat modeli bulunmuyor. FCA satışları 6 bin adetin üzerinde gerçekleşti.

Ford için işler çok iyi değil ama zaten fazlasını da umut etmiy ilk 20 model içine Ford modeli giremedi ama marka 6.259 adet satış yaparak, Fransa’nın en çok satan 7. markası oldu. Bu arada Fransa’da dizel satışlarındaki kan kaybı durmuş gibi görünüyor.

Related posts

Rusya, İlk Elektrikli Otomobilini Ne Zaman Satışa Sunacak?

Meryem ACAR

İşte elektrikli Porsche’nin Türkiye fiyatı

Fatih Akgün

İstanbul Havalimanı’ndan Yeni Uygulama: Uyku Kapsülü

Yasemin ACAR

Yorum Yap