Teknolojix Haber
OTOMOBİL SEKTÖREL

Renault, Nissan ve Seat’ta Üretimi Durdurdu

Koronavirüs salgını Acvrupa otomobil tesislerini birbiri ardına kapatıyor. İtalya’daki geçici kapatmaların bir sonrası İspanya’dan geldi.

Volkswagen Grubu bünyesindeki Seat, Barselona yakınlarındamki Martorell fabrikasında üretime belirsiz bir süre için ara veriyor.

Otomobil üretimi için gerekli parçaların tedarikinde sorun yaşayan şirket, üretime ara vermek zorunda kaldı. Aynı tehlike Renault ve Nissan tesisleri için de söz konusu.

Seat tesislerinde salgınla bağlantılı üretim ve lojistik sorunları nedeniyle Pazartesi günü yaklaşık 7.000 kişinin belirsiz bir süre işi bırakacağı belli oldu. Reuters’a konuşan Seat sendika lideri Matias Carnero, üretimdeki molanın altı haftaya kadar uzayabileceğini söyledi.

Seat sözcüsü ise kapatma süresinin henüz netleşmediğini, ancak bunun İspanya’daki koronavirüs salgınının evrimiyle bağlantılı olacağını belirtti. İspanya’da halen 15 günlüğüne Olağanüstü hal ilan edilmiş durumda.

Pazartesi günü Seat yetkilileriyle sendikacılar, kapatma dönemindeki işçi hakları için masaya oturacak.

Ayrıca Nissan’ın Barselona fabrikası, koronavirüs salgını nedeniyle Cuma öğleden sonra çalışmayı durdurmuştu. Nissan’ın Barselona tesislerinde yaklaşık 3.000 kişi çalışıyor.

Renault’nun kuzey İspanya’daki tesisleri, bileşen eksikliği nedeniyle önümüzdeki hafta iki gün boyunca üretimi durduracak.

 

Related posts

Ticaret Bakanı Pekcan’dan Türk Markalarına Müjde!

Fatih Akgün

Türkiye’de Otomotiv Yan Sanayi Alarm Veriyor!

Fatih Akgün

Ünlü Oyuncak Firması Mattel, 2030’a Kadar Sürdürülebilir Plastiğe Geçecek

Fatih Akgün

Yorum Yap