Teknolojix Haber
ROBOTLAR

Robot evcil hayvanlar da yapay zeka teknolojisi kullanılacak

Sony bu işin öncülerinden bir tanesi olabilir. İşte yapay zeka ve Sony ile ilgili önemli haberimizinden  detaylar…

Hatırlayacağınız üzere Sony’nin tatlı robot köpeği Aibo satışa çıktı. Türkiyedeki satış fiyatı 17 bin TL olarak belirlenen bu akıllı köpek büyük ilgi gördü. Ancak bu akıllı robot köpek beklentiyi pek karşılamamış ve fiyatına göre ilkel kalmıştı. Bu köpeğin tasarımcısı olan Hiroaki Kitano yapay zekanın her alanda kullanılması gerektiğini savunan kişilerden.

 

Çok eski yıllardan beri Sony’de araştırma bilimcisi olarak çalışan Kitano, Japonya’da yapılan ve robotlardan oluşan futbol turnuvasına katılmak için Aibo’nun daha gelişmiş versiyonunu getirdi. Bu turnuvada robotu ile yarışan Kitano izleyenleri şaşırttı.

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre akıllı robot Aibo’yu geliştirmek için sermaye ayrıldı. Kısa süre de ilkine göre daha çok geliştiği ve komutları daha iyi algıladığı ifade edildi. Kitano Slikon Vadisinin devlerine göre hâlâ daha geride olduklarını da itiraf etti. Kuruluşun amacı ise Aibo’nun her alanda işleve sahip olmasının önemi. Aibo hem oyun karakteri olabilmeli hem de mutfak işlerinde yardımlarda bulunabilmeli. Ayrıca Aibo’nun ofislerde de kullanılması için akıllı takviminin yapıldığı ve hatırlatıcısı olduğu ifade ediliyor.

 

Güncellemesi ile birlikte yeniden raflara gelecek olan Aibo’nun ne zaman satışa sunulacağı ise söylenmiyor.

Related posts

HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRAN HİZMET ROBOTU ADA’YI TANIYALIM

Fatih Akgün

İş Dünyası İçin Yapay Zeka Önemli mi, Gerekli mi?

Fatih Akgün

Robotik alanda yeni gelişme! İşte Yumuşak Robotlar..

Fatih Akgün

Yorum Yap