Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

ROBOTLAR ETİK KURALLARI ÖĞRENİYOR

Sosyal mesafenin önem kazandığı bu günlerde MIT araştırmacıları robotları insanlarla birlikte daha verimli çalışması için geliştiriyorlar.

Etik kurallar robotlar ile ilişkili bir durum değildir. Ancak yeni MIT projesi robotlara etik kuralları insanlarla etkili şekilde çalışmayı öğretmeyi amaçlıyor. Korona virüs nedeni ile etkileşimde bulunmanın güvenli olmadığı bu günlerde etik kurallara sahip robotlar, MIT araştırmacılarının düşüncesine göre bu proje çalışanların meslektaşlarına duyduğu ihtiyacı azaltmayı planlıyor.

Robotlar Etik Kuralları Nasıl Öğrenebilir

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSALI) araştırmacılarına göre robotlar etik kuralları sorular sorarak veya Siri, Alexa gibi komutları anlayarak geliştiremeyecekleridir. Robotların etik kurallar için iletişim kurmanın ne zaman uygun olduğunu veya konuşup konuşmayacaklarını bilmeleri gerekir. Bunun için CSAIL robotlara tam olarak ne zaman ve nasıl iletişim kuracaklarını söylemek yerine, araştırmacılar CommPlan adında yeni bir algoritma geliştirdiler, bu da makinelere etik kurallar için birkaç üst düzey düşünce kabiliyeti kazandırdı.

Ekip, mutfak senaryosunda malzemelerin montajı, sandviçlerin sarılması ve meyve suyu dökülmesi gibi görevleri içeren yaklaşımları denedi. Testler, insan-robot ekiplerinin CommPlan’ı kullanarak daha güvenli ve verimli performans gösterdiğini ortaya koyduğunu bildirdiler.

Related posts

Yapay zeka teknolojisinin karanlık yüzü: Deepfake

Meryem ACAR

Güney Kore’de gelecek sene liselerde ‘yapay zeka’ dersi verilecek

Vildan Çelik

Dünyanın İlk Biyonik Gözü

Fatih Akgün

Yorum Yap