Teknolojix Haber
ROBOTLAR

“Robotlu Mezuniyet Töreni” Japonya’dan Beklenen Hareket!!!

Robotlu Mezuniyet Töreni

Japonya’da bir üniversite, Corona Virüsü nedeniyle iptal etmek istemedikleri mezuniyet törenleri için çok farklı ama Japonlara yakışacak bir çözüm yöntemi buldu.

 

 

Corona Virüsü, pek çok konuda olduğu gibi eğitim üzerinde de daha önce görülmeyen bir etki yarattı. Birleşmiş Milletler’in eğitim, bilim ve kültür kurumu UNESCO’nun tahminlerine göre 188’in üzerinde ülkede kayıtlı öğrencilerin %91,3’ü, COVID-19 sebebiyle kapanan okullarda eğitim görmekeydi.

Yüksek öğrenimde de benzer bir durum söz konusu oldu. Üstelik, pek çok üniversitede mezuniyet törenleri bile iptal edilmiş durumda. Ancak Japonya’daki bazı öğrenciler için “şovun devam ettiği” söylenebilir.

Tokyo’daki Business Breakthrough (BBT) Üniversitesi, 28 Mart tarihinde Chiyoda’da Hotel Grand Palace’ta öğrenciler için bir mezuniyet töreni düzenledi. Diplomalarını alacak öğrencilerin fiziksel olarak mekanda olamamasından dolayı da, uzaktan kumanda edilen robotlar diplomaları mezunların adına aldı. Törenin “daha canlı” olması için de öğrenciler, robotların “yüzlerine” yerleştirilen tabletlerle görüntülü arandılar.

Mezuniyet cübbelerini giyen ve ANA Holding tarafından geliştirilen “newme” robotları, aynı zamanda, diplomaları tutmak için “ellere” sahip olarak tasarlanmışlardı. Diğer öğrenciler törene Zoom aracılığı ile “katılırken” Üniversitenin Başkanı Kenichi Omae’de diplomaları robotlara takdim ederek gerçekten unutulmaz bir tören gerçekleştirildi.

Bu mezuniyet törenini planlayan BBT Üniversitesi Küresel İşletme Yönetimi Dekanı Profesör Shuga Yanaka, etkinliğin örnek olabileceğini; diğer üniversitelerin de kendi öğrencileri için benzer etkinlikler gerçekleştirebileceklerini düşündüğünü belirtiyor.

Geçtiğimiz ay da, normal şartlarda Mart sonunda bitmesi gereken dönemleri erken sonlanan bir grup Japon ilköğretim okulu mezunu, kendi törenlerini Minecraft’ta düzenlemişlerdi.

Related posts

İş Görüşmelerini Artık Robotlar Yapıyor

Fatih Akgün

COVİD-19 MÜCEDELESİ İÇİN YERLİ ROBOT

Fatih Akgün

ALIŞVERİŞ MERKEZİNDE GÜVENLİK VE DANIŞMA GÖREVİ YAPAN ROBOT

Fatih Akgün

Yorum Yap