Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Roketsan’ın tamamen yerli UMTAS füzesi

UMTAS UZUN MENZİLLİ TANKSAVAR FÜZESİ

17 yıl önce  Savunma Sanayii İcra Kurulu’nun 2003 yılında aldığı karar ile Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi (UMTAS)  Roketsan ana yükleniciliğinde başlatılması kararlaştırmıştı. Geliştirme çalışmalarına Eylül 2008’de başlanan proje sayesinde UMTAS Füzesi, T-129 ATAK Helikopterinin tanksavar füzesi olarak TSK envanterine girmiştir. 2013 yılının ortalarına doğru ilk test atışı gerçekleştirilmiş ve  Roketsan’ın tamamen yerli UMTAS füzesi hesaplandığı gibi hedefi vurmuştu.

Şuanda taarruz helikopterlerinde kullanılmaya devam etmektedir.

Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (UMTAS), öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece ve gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı, kullanıcısına esnek operasyonel yetenek kazandırmaktadır. Füze, atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef ve vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahiptir.

Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMT harp başlığı AS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlamaktadır. Füze, sahip olduğu yüksek performanslı harp başlığı sayesinde ileri teknoloji tank zırhlarına ve beton koruganlara karşı etkili olacak.

Roketsanın tamamen yerli UMTAS füzesi

Sistem Özellikleri

• Gece-Gündüz ve Tüm Hava Koşullarında Görev Yapabilme Özelliği
• Sabit ve Hareketli Hedeflere Karşı Kullanım
• Hedef Güncelleme Yeteneğinin Sunduğu Esneklik ile;
– Hedef Üzerinde Vuruş Noktası Güncelleme
– Uçuş Esnasında Hedef Değiştirme
– Sütre Gerisinden Atış
• Sıvı Yakıt Yangını ve Kurşun Çarpmasına Karşı Duyarsız Mühimmat Özelliği

Kullanıldığı askeri araçlar

• T129 ATAK Taarruz Helikopteri
• S70-B SEAHAWK Helikopteri
• HÜRKUŞ-C Hafif Taarruz Uçağı
• MIL-STD-1760 ve MIL-STD-1553 Arayüz Standartlarına Sahip Diğer Platformlar

Deniz askeri araçları ile  stabilize silah sistemi ile entegre edilen UMTAS, zırhlı kara araçlarına ve çekili/sabit kara platformlarına da entegre edilmektedir.

FÜZE

Çap160 mmUzunluk1.8 mAğırlık37.5 kgMenzil500 m – 8000 mArayıcı BaşlıkGörüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı ve RF Veri Bağı Harp Başlığı Tipi Reaktif Korumalı Zırhlara Karşı Etkili Tandem Vuruş Modu Yandan Vuruş/Üstten Vuruş Kullanım Modları At-UnutAt-Güncelle

 

Kaynak: roketsan

Related posts

Umman Denizindeki Alg Patlamaları Uzaydan Gözlenbiliyor

Japon milyarder birlikte Ay yolculuğuna çıkacağı ‘hayat arkadaşını’ arıyor

Fatih Akgün

NASA’dan gizemli Ay duyurusu: “Heyecan verici bir şey açıklayacağız”

Vildan Çelik

Yorum Yap