Teknolojix Haber
SOSYAL MEDYA TeknolojiXHaber

RTÜK’ten Spotify İçin Erişim Engeli Uyarısı!!!

Spotify, Erişim Engeli İle Karşı Karşıya 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’den Spotify, FOXPlay, Paylaş FM ve Medyaport TV için uyarı geldi. Adı geçen bu platformlar lisans başvurusu yapmamaları durumunda, yayınlarına erişim engeli geleceği konusunda uyarı aldılar.

Anadolu Ajansı’ndan aktarılan bilgilere göre; internet ortamındaki radyo ve televizyon yayınlarının da RTÜK sınırları içerisine dahil edilmesinin ardından, yayıncıların RTÜK’e lisans başvurusu yapmaları zorunlu hale getirilmişti. Netflix, Amazon Prime Video gibi platformlar lisans için başvuru süreçlerini başlattılar. Spotify ise bu konuda biraz geç kalmış görünüyor. RTÜK tarafından yapılan incelemeler neticesinde; söz konusu platformun ‘https://open.spotify.com’ internet adresi üzerinden lisanssız yayın yaptığı belirlendi.

RTÜK: “Lisans başvurusu yapanlar, 3 ay daha yayınlarına devam edebilecekler”

RTÜK, yaptığı incelemelerin ardından; 6112 sayılı ‘Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un ‘Yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu’ ve Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’in ‘İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri’ maddeleri gereğince uyarı mahiyetindeki duyurusunu yaptı.

RTÜK, yayıncıların dilekçe ve taahhütname ile birlikte lisans başvurusunda bulunabileceklerini, 3 aylık yayın lisansına ait ücreti ödemeleri gerektiğini ve akabinde 3 ay boyunca yayınlarına devam edebileceklerini de bildirdi.

RTÜK’ün duyurusundan sonra lisans başvurusu yapmayan platformların yayınlarına 72 saat içerisinde son verilebilecek. Başvuru yapılmaması durumunda, RTÜK yasa gereği ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacak ve sulh ceza hakimliğinden ilgili yayın kuruluşları için erişim engeli isteyecek.

Spotify’dan Yepyeni Bir Özellik; My Forever Favorites

Related posts

Nintendo PlayStation prototopi Rekor Fiyata Satıldı

Instagram’a Gelecek 5 Yeni Özellik Çok Yakında Kullanıma Sunulacak

Fatih Akgün

Messenger Kids’in yeni özellikleri neler sunacak?

Büşra Seyhan

Yorum Yap