Teknolojix Haber
BİLİM YAŞAM

Rus bilimciler Koronavirüsün genom dizilimini çözdü

Rus bilimciler Koronavirüsün genom dizilimini çözdü

Rus bilim insanları koronavirüsün genom dizilimini çözmeyi başardı

Rus bilimciler Koronavirüsün genom dizilimini çözdü.

Rusya Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Smorodintsev Grip Araştırmaları Enstitüsü’nden bilim insanları, bir ilk olarak koronavirüsün genom dizilimini tamamen çözmeyi başardı. Açıklamada virüsün genomunun çözülmesinin aşı ve ilacın geliştirilmesinde yardımcı olacağı vurgulandı.

Bakanlığın açıklamasında, St. Petersburg’daki Smorodintsev Grip Araştırmaları Enstitüsü uzmanlarının korona virüsün genom şifresini çözmeyi başardığı belirtildi.

Açıklamada, uzmanlar tarafından bir hastadan alınan Kovid-19’lu örnek yardımıyla, virüsün genomunun bir ilk olarak tamamen sıralanabildiği duyuruldu.

‘AŞI VE İLAÇ GELİŞTİRİLMESİNDE YARDIMCI OLACAK’

Rus bilimciler Korona virüsün genom dizilimini çözdü . Yaptıkları açıklamada virüsün genomunun çözülmesinin aşı ve ilacın geliştirilmesinde yardımcı olacağı vurgulandı.

Enstitünün müdürü Dr. Dmitriy Lioznov, Kovid-19 yeni bir korona virüs olduğu için, Rusya’ya giriş ve yayılış yolunun belirlenmesinin yanı sıra mutasyonlarını öğrenmenin de kritik önem taşıdığını ifade etti. Lioznov, “Bu bilgi bize korona virüs tedavisine karşı ilaç ve aşı bulmak konusunda yardımcı olacak” dedi. Genom dizilimini takip ederek tedavi geliştirilme olasılığı yüksek olacak.

Önde gelen bir sağlık kuruluşu olan enstitü, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile partnerlik faaliyetleri yürütüyor.

Kaynak: Cumhuriyet.com

Related posts

Geri Sayım!Yılın Son Meteor Yağmuru İçin Başladı…

Meryem ACAR

Yeni inşaat sistemi Nairobi’de gecekondu sakinlerinin yaşamlarını iyileştirmeyi hedefliyor

Eyüp Çohadar

Diyabet Hastalarının Müjde! Biyosensörlü Gözlük Geliştirildi…

Meryem ACAR

Yorum Yap