Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Rus Kozmonotlar,3 Boyutlu Yazıcılarla Kemik Dokusu Üretecek

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda  (ISS) başlayan 3 boyutlu biyolojik basım yarışına Rus tarafı da katıldı. Rus kozmonotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 3 boyutlu yazıcılar kullanarak fareler için kemik dokusu üretecekler.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 3 boyutlu yazıcılar aracılığıyla organ basma yarışına bu kez Ruslar katıldı. Daha önce uzayda et üretmeyi başaran Rus 3D Bioprinting Solutions, bu kez yeni bir projeye başlayacak. Uzay istasyonundaki kozmonotlar, birkaç gün sürecek basım işleminde ortaya kemik dokusu çıkaracaklar.İşlemi sonucunda çıkacak örnekleri, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya gönderilecek.3 boyutlu yazıcıyla basılmış kemik dokuları burada bilim insanları tarafından incelenecek.

Çalışma şu anda insanların kemik dokularını üretmeyi amaçlamıyor. Bunun yerine kozmonotlar ve 3D Bioprinting Solutions, farelerde kullanılacak kemik dokuları üretmeyi amaçlıyor. Uzayda üretilen kemik dokuları, Dünya’ya getirildiğinde canlı bir fareye nakledilecek.

Bu noktada yapay organ üretiminin neden uzayda denenmeye başladığını aklınızda sorusu olabilir. Bunun bir nedeni, yapılan çalışmalar sonucunda uzayın yerçekimsiz ortamının organ üretimi için en ideal koşullara sahip olduğunu göstermesiydi. Tabii gelecekte bizi neler bekliyor henüz bilinemiyor.

Bilim insanları, uzayda elde edilen materyallerin doku büyümesini başlatma yeteneklerini ve bu tür bir büyüme için bir çerçeve olarak ne kadar uygun oldukları ile yakından ilgileniyorlar. Gelecekte bugün geliştirilmeye başlayan teknoloji, kritik kırıkların tedavisinde ya da kemiklerin etrafındaki yumuşak dokuların iyileştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir.

Related posts

Dünyaya dönmeden önceki son yürüyüşlerini yaptı!

Büşra Seyhan

Ali Kuşçu UzayEvi online eğitime başladı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Jüpiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulundu

Fatih Akgün

Yorum Yap