Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Rusya X-ışını navigasyon sistemi geliştiriyor

Rusya X-ışını navigasyon sistemi geliştiriyor

Rusya X-ışını navigasyon sistemi geliştiriyor

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü yeni bir yön bulma sistemi üzerinde çalışıyor.  Uzayda yön bulunmasını sağlayacak olan aygıt x- ışını kullanacak. Rusya X-ışını navigasyon sistemi geliştiriyor. Bu sistem uzay araçlarının uzayın derinliklerinde kullanabileceği  bir araç olacak. Böylelikle yollarını bulabilecekler.

Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, uzay araçlarının uzayın derinliklerinde kullanabileceği X-ışını navigasyon sistemlerinin geliştirilmeye başlandığı belirtildi.

Enstitü bünyesinde (Rus havacılık ve uzay kuruluşu) NPO Lavoçkin ve Uygulamalı Matematik Enstitüsü Balistik Merkezi ile birlikte pulsarların radyo sinyallerinin araştırılması yapılmış. Pulsarlardan gelen sinyaller  kullanılarak  uzay araçları için uzay da otonom yer bulma sistemi olan X-ışını navigasyon sistemi geliştirilmeye başladıkları açıklamasını yaptı.

Pulsarları  Evrenin doğal deniz  fenerleri gibi düşünebilirsiniz.

Pulsarlar çok güçlü ışınım yapan cisimlerdir milyarlarca ışık yılı uzaklıktan bile yerleri tespit edilebilir.  Her Pulsarın ışıması kendisine özgü olduğundan bunları tanımak kolaydır. Pulsar kalp atışları gibi hiç şaşmayan ritimlerle uzaya çok kısa süreli radyo dalgaları gönderen nötron yıldızlarıdır.

Her pulsarın atım şekli ve şiddeti uzaya ,gönderdiği radyo dalgası kendisine özel ve tek olduğundan  uzayda yol bulmak için ,bu sabit pulsarlar  kullanılabilir. Uzay araçları için mutlak bir  yer bulma sisteminin oluşturulmasını sağlayan aynı deniz fenerleri gibi  yol gösterici olabilirler.

Rusya X-ışını navigasyon sistemi geliştiritor
Evrende milyonlarca ışık yılı uzaktaki bir Pulsar

X-ışını pulsarlar üzerinden uzay navigasyonu imkanlarının Temmuz 2019’da uzaya fırlatılan Spektr-RG adlı Rus uzay astrofizik gözlemevinin ART-XC teleskopu tarafından araştırıldığına , Spektr-RG’nin geçen ekimde Dünya’dan 1.5 milyon kilometre uzaklıktaki çalışma noktasına ulaştığı ve aralıkta gökyüzünü incelemeye başladığı kaydedildi.

Spektr-RG’nin misyonu Evrenin haritasını oluşturmak

NPO Lavoçkin kuruluşu tarafından inşa edilen Spektr-RG misyonu, Max Planck Dünya Dışı Fizik Enstitüsü’nün Almanya’da üretiği bir X-ışını cihazı olan eROSITA teleskopunu ve Uzay Araştırma Enstitüsü’nün geliştirerek Rusya Deneysel Fizik Bilimsel Araştırma Enstitüsü (VNIIEF) ve ABD’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi ile birlikte ürettiği bir X-ışını teleskopu ART-XC’yi taşıyor.

Spektr-RG’nin görevi, 4 yıl içinde tüm gökyüzünün X-ışını aralığında yüksek çözünürlükte fotoğraflarını çekerek Evrenin haritasını oluşturmak. Çalışma kapsamında 8 harita oluşturulacak, her birinin yapımı için 6 ay süre gerekecek. Sekiz incelemeyi birleştiren en doğru harita 2025’te tamamlanacak ve yayınlanacak.

Kaynak :Sputnik

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

Japonlardan, Kendi Kendini İmha Edebilen Uydu !

NASA’dan İş İlanı ve Başvurular İçin Gerekli Temel Koşullar.

Fatih Akgün

21 Aralık Jüpiter, Satürn buluşması Google2020 Kışı doodle’ı

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap