Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Rusya Zaferin 75. yılında tatbikat yaptı

Rusya Zaferin 75. yılında tatbikat yaptı

Rusya Zaferin 75. yılında tatbikat yaptı

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, 8 Mayıs’ta NATO güçlerinin Soğuk Savaş’tan beri ilk kez Barents Denizi’nde tatbikat yaptığını belirtti. Rusya Zaferin 75. yılında tatbikat yaptı .

Rusya’da 75 yıl önce Nazilere karşı kazanılan zafer her yıl 9 Mayıs’ta kutlanıyor. Tatbikatın bir gün önceye denk gelmesini  Rudskoy, “NATO’nun Arktik’teki faaliyetleri yeniden aktif hale geliyor. Faşist Almanya’ya karşı kazanılan zaferin 75. yıl dönümünden bir gün önce NATO güçleri, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana ilk kez Barents Denizi’nde tatbikat gerçekleştirdi”  şeklinde dile getirdi.

Tatbikatta;

  • Güdümlü füzelerle donatılmış 3 ABD gemisi,
  • bir nükleer denizaltı ve
  • ABD Donanması’nın muharip tedarik gemisinin yanı sıra
  • güdümlü füzelerle donatılmış İngiliz Donanması’na ait bir fikateynin katıldığı belirtildi.

Rudskoy, şu ifadeleri kullandı:

“Tatbikat sırasında Rusya topraklarındaki tesislerin imhasına ve Rus balistik füzelerinin önlenmesine yönelik çalışmalar yapıldı. ABD’nin bu gemilerin Barents Denizi’ne gireceğini asgari sürelerde bildirmesine rağmen bu tür eylemleri provokatif eylemler olarak görüyoruz.”

Rusya Kuzey Filosu’nun aktif eylemleri sayesinde NATO gemilerinin konuşlanmasının zamanında tespit edilmesi,  olay yaşanmasının önüne geçtiği ve Arktik’teki Rusya’nın çıkarlarını koruma konusundaki kararlılığını  gösterdiğini dile getirildi.

Mayıs başında , ABD’ye ait USS Porter ve USS Donald Cook destroyerleri ile İngiltere’ye ait HMS Kent fırkateyninin Barents Denizi’ne girdiğini tespit eden Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Ulusal Savunma Operasyonları Merkezi USS Porter ve USS Donald Cook destroyerlerinin Tomahawk kruz füzeleri ve Aegis füze savunma sistemiyle donatılmış durumda olduğu ve tüm gemilerin İspanya’daki Rota askeri üssüne konuşlandırıldığını belirtmişti.

Kaynak: Sputniknews, star

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

SpaceX iki NASA astronotunu ABD’den uzaya gönderiyor

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Göktaşında bilinmeyen bir protein keşfedildi.

Fatih Akgün

START3 Anlaşması, Rusya ABD arasındaki gerginlik

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap