Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Rusya’dan uzun menzilli tüfek: 7kilometre menzil

Rusya'dan uzun menzilli tüfek: 7kilometre menzil

Rusya’dan uzun menzilli tüfek: 7kilometre menzil

Rus silah üreticileri DXL-5 Sniper(keskin nişancı) Tüfeğini türünün tek örneği olarak en uzun menzilli tüfek yapabilmek için geliştirme çalışmalarını başlattı. Rusya’dan uzun menzilli tüfek: 7kilometre menzil olması için tüfeği yeni mermi kovanları ile birleştiriyor. Bunu yaparak atış menzili 7 kilometreye kadar uzakta olan hedefi vurabilen, yüksek kalibreli mermileri kullanabilen yeni tüfeği stabil olarak üretmeye çalışıyorlar.

DXL-5 Sniper tüfeğini Rus Lobayev Arms şirketi geliştiriyor. Bu şirket aynı zamanda üretilmiş sniper tüfekler arasında, dünyaca en uzun menzilli tüfek olarak kabul edilen Sumrak keskin nişancı tüfeğinin de üreticisi.

Sumark sniper tüfeği

  • güvenli atış menzili 2.5 kilometre,
  • maksimum menzil 4.2 kilometre   özelliklerine sahip.

Lobayev Arms Genel Direktörü Vladislav Lobayev, üzerinde çalıştıkları yeni DXL-5 Sniper tüfekle ilgili olarak  güvenli menzili 3km, maksimum menzili 6-7 kilometre olan bir tüfek ve mermi üzerinde çalıştıklarını belirtirtti. Ve devam etti” Projenin ön adını DXL-5 olarak belirledik. Ayrıca DLX-4 Sevastopol ve DLX Vazmezdiye de bu aileye ait. Dünya keskin nişancı tüfek pazarında bu menzile sahip bir tüfek henüz yok.”dedi.

3-7 km menzil e sahip standart bir optik görüş biraz zorlayıcı olabilir. Bunun yanına belki bir elektro optik cihazı veya hedefin uzaklığını ve azimutunu (hedefin yerden açısını) hesaplayarak merminin hedefi vurmasını sağlayan görüş yönlendirici (kolimatör) aleti ile görüş desteklenebilir.

Rusya'dan uzun menzilli tüfek: 7kilometre menzil
Resimde görülen bir kolimatör aleti. Kaynak:defenceworld

Tüfekte, uzun menzilde etkili olmasını sağlayan ve teknolojik olarak ile tasarlanmış yepyeni  bir mermi kullanılacağı dile getirildi. Yetkili aynı zamanda;  DXL-5 tüfeğinin mermisi, daha önce kullanılan mermilerden daha büyük boyutta ve ilk hızda farklılık gösteren tamamen yeni, çığır açan bir ürün olduğunu söyledi. Bu yeni teknoloji merminin  kalibre ve diğer ayrıntılarına ilişkin tüm detayları şimdilik gizli tutuluyor.
Lobayev, DXL-5 keskin nişancı tüfeğini 2021’in başlarında tamamlamayı planladıklarını belirtti. Ancak Kovid-19 pandemisi nedeni ile firma tüfeğin tamamlanma tarihinin gecikebileceği ihtimalinin de olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Sputnik, defenseworld

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

5.Küresel Uydu ve Uzay Şovu online

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonuna başarı ile bağlandı

Fatih Akgün

60 internet uydusu daha SpaceX’ten uzaya..

Büşra Seyhan

Yorum Yap