Teknolojix Haber
İNTERNET UYGULAMA

Rusya’dan yeni bir hamle daha: Wikipedia’ya karşı kendi çevrimiçi ansiklopedisini hazırlayacak

Son günlerde yabancı teknoloji ürünlerine getirdiği yaptırımlarla gündeme gelen Rusya, bu sefer de Wikipedia’ya savaş açtı. Rusya, güvenilmez olduğu gerekçesiyle Wikipedia’ya erişimi tamamen engellemeyi düşünüyor.

Ülkenin bu konuda ürettiği çözüm ise Büyük Rus Ansiklopedisi’nin çevrimiçi sürümü.Ülkenin söz konusu sitenin hazırlanması için yaklaşık 157 milyon liralık kaynak ayırdığı belirtiliyor.

Rusya Devlet Başkanı, Wikipedia yerine Büyük Rus Ansiklopedisi’nin elektronik sürümünün kullanılması gerektiğini geçen ay gündeme getirmiş ve bu kapsamda yaptığı açıklamada, “Wikipedia’yı Büyük Rus Ansiklopedisi’nin elektronik haliyle değiştirmemiz lazım. En azından bu sayede insanların doğru bilgiye modern bir şekilde ulaşmasını sağlayabiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya’nın atağına karşı Wikipedia kanadından yapılan açıklamada ise “ Rus Wikipediası, sitenin yedinci büyük yabancı dil sürümünü teşkil ediyor. Açık lisans yoluyla 2.6 milyon kullanıcı tarafından oluşturulan 1.5 milyondan fazla makalenin üzerine ne eklenebileceğini anlamak biraz zor.” sözleri sarf edilmiş.

Rusya, uyuşturucu madde ile ilgili paylaşım yapan sitelerin engellenmesi mevzuatı kapsamında 2015 yılında Wikipedia’da çıkan bir kenevir haberi yüzünden siteye erişimi yasaklamıştı.

Related posts

Ve Yine 73 Milyon Kullanıcı Verisi Dark Web’de Satışa Çıkardı!

Fatih Akgün

Google , Sanal Olarak Yapacağı Etkinliği Korona Virüs Dolayısıyla İptal Etti!

Yağmur Kübra Yazıcı

Bangır Bangır!Müzik Son Ses…

Meryem ACAR

Yorum Yap