Teknolojix Haber
DONANIM

Sabit Sürücü (Harddisk) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Veri depolanması amacıyla kullanılmakta olan manyetik kayıt ortamlarına sabit disk denmektedir. Harddisk ve kısaca HDD olarak da anılan bu ortam, bilgisayarlardan akıllı telefonlara kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

13 Eylül 1956 günü IBM tarafından TAM 1 TONLUK ağırlığı ile yerini aldı bilişim dünyasında. Sabit disklerin atası olan RAMAC 350 adını verdiğimiz aşağıdaki resimde gördüğünüz disk sürücüsü TAM 5 MB’ lık bir kapasiteye sahipti.

Yıllar geçti ve sabit diskler gelişimini sürdürdü. Bu görsel disk teknolojisinin nereden nereye geldiğini açık bir şekilde gözler önüne seriyor.

Harddisk Nedir? 

Bilgisayarımızda bulunan verilerin kalıcı olarak saklandığı donanım birimine Harddisk denir. Aynı zamanda işletim sistemine ait dosyaları da içerisinde barındırdığı için en önemli donanım bileşenlerinden biridir. Harddisk üzerine veri kaydedilirken mıknatıslama yöntemi kullanıldığından dolayı isteyerek silinmediği sürece veriler asla kaybolmaz. Sabit disk olarak adlandırılmasının sebebi budur.

Bazı harddiskler bilgisayara takılıp çıkartılabilirken, elektrik tasarruf cihazlarını destekleyen harddiskler bilgisayara sabit olarak kalmaktadır. Ayrıca harddiskler kullanımları bakımından dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yani bilgisayarın bilgi depolamak için kullandığı en temel birimidir.Bir sabit sürücünün saklayabileceği bilgilerin miktarı, MB (Mega Byte)GB (Giga Byte) ve TB (Tera Byte) ile ölçülür. Günümüz sabit sürücülerin kapasitesi 500 GB – 2TB arasında değişmektedir.

Bilgisayarlarda birden fazla sabit sürücü bulunabilir ya da sabit sürücü iki ya da daha fazla bölüme ayrılabilir. İlk sabit sürücü C sürücüsü diye adlandırılır. Daha sonra takılan harddiskler sırasıyla D, E, F harflerini alır. D harfi de genellikle CD-ROM sürücüsü için kullanılır.

Sabit Sürücü (Harddisk) Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarda bilgi depolanmasına yarayan, RAM’lerden farklı olarak elektrik kesilse bile bilgilerin halen saklandığı farklı hızlarda ve farklı boyutlarda bulunan manyetik bir ortamda verilerin, bilgilerin kayıt altına alınmasını sağlayan bilgisayarın hafıza türlerinden biridir. Yani kalıcı hafıza birimidir. Yapısı gereği içinde üzerinde şekillenebilir metallerin olduğu disk plakalar üzerinde çalışmaktadır.

Sabit sürücüler bilgisayarınızı açtığınızda işletim sistemini ve diğer yazılımları sistem belleğine yükler ve kalıcı olarak saklamaya karar verdiğiniz bilgileri bilgisayarınız kapalı olsa bile korumaya devam eder. Sabit sürücüler saklanması gereken verileri disk üzerine manyetik değişim gerçekleştirerek yazmaktadırlar.

Harddisk Nasıl Çalışır?

Harddisk, manyetik bantla kaplanmış olan dönen disklerden oluşan bir donanım bileşenidir. Bu disklerin yüzeyine yakın noktalara okuma ve yazma kafaları yerleştirilmiştir. Veriler yazma kafası sayesinde manyetik bantla kaplanmış olan diskler üzerine yazılır ve istek geldiği zaman okuma kafası tarafından okunarak gerekli işlemler yapılır.

 

Sabit Disk Hızı Ne Kadar Önemlidir?

Sabit disklerde dönüş hızı olarak ifade edilen birim, dakika başına dönüş sayısı veya devir/dakikadır. Bu hız, bilgisayarınızı nasıl kullandığınızla alakalı olarak önem kazanmaktadır. Eğer disk normalden daha hızlı dönerse bilgisayarınız istediğiniz dosyayı daha kısa süre içinde bulacaktır.

Sabit Disklerde Alan ve Boyut Kavramı

Bilgisayarların etiketlerini okuduğunuz zaman üzerinde bir takım rakamlar yazdığını görürsünüz. Bunların bazısı sabit disklere aittir. Masaüstü bilgisayarlarda 3,5 inç boyutunda sabit diskler kullanılırken, dizüstülerde 2,5 inçlik disklere yer verilmiştir. Bunlar dışındaki düşük kapasiteli ve daha az enerji tüketimli cihazlarda ise 2,5 ve 1,8 inç boyutlarındaki diskler kullanılmaktadır.

Harddisklerin depolama alanları ise bayt (B) olarak ifade edilir. Örneğin, 1 TB, 1 Terabayt’lık bir sabit diske işaret etmektedir. Bu alan ise depolanabilecek bilgi miktarını belirtmektedir. Üreticileri ise genel olarak bu alanları, 1000’in katlarına göre sınıflandırmaktadır. Ama gerçek kapasiteler, 1024’ün katları şeklinde ilerlemektedir.

 

 

 

Related posts

Dünyanın en güçlü 14 inç oyun dizüstü bilgisayarı!

Fatih Akgün

Oyun ve Grafik Canavarı Nvidia RTX3080 Ti Geliyor

Fatih Akgün

Yüksek Teknoloji İhracatı Türkiye’nin  5 Milyar Dolara Yaklaştı…

Meryem ACAR

Yorum Yap