Teknolojix Haber
YAŞAM

Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Danışmanından Korkutan Senaryo!

Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de görülen salgın hakkında açıklamalar yaptı. Azap, virüsten korunmak için en önemli noktalardan birinin hijyen olduğunu belirterek, tavsiyelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün gece Türkiye’deki ilk corona virüsü vakasının tespit edildiğini açıklamasından sonra, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Corona Virüsü Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap da korkutan bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. Alpay Azap, önümüzdeki bir yıl içinde dünyanın yüzde 40 ila yüzde 50’sinin virüsle karşı karşıya kalacağını öne sürdü. Ayrıca corona virüsüne karşı mücadelede su ve sabun kullanımının önemini de vurguladı.

Corona virüsünün grip virüsüne benzediğini söyleyen Azap, “Hem klinik bulgular nedeniyle hem de yayılım özelliği ile grip virüsüne benziyor. O nedenle tıpkı grip virüsleri gibi dünyanın tamamını etkileyeceğini bekliyoruz. Yapılan bir takım matematiksel modellemeler var. Bu modelleme çalışmalarında önümüzdeki bir yıl içinde dünyanın yüzde 40 ila yüzde 50’si bu virüs ile karşılaşacak gibi hesaplamalar yapılıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Azap, corona virüsünden korunmak için etkili bir aşı olmadığını ve şu anda geliştirilmekte olan 30’dan fazla aşı çalışması yapıldığını da ekledi. Ayrıca, virüsten korunmanın en etkili yolunun el temizliği ve el hijyenine dikkat etmek olduğunu vurguladı.

El temizliğine dikkat!

Prof. Dr. Alpay Azap virüsten korunmak için el temizliğinin önemine vurgu yaparak, “El temizliğini biz su ve sabun ile öneriyoruz. Herhangi bir özel antibakteriyel sabun, deterjan, özelliği içeren maddeye hiç gerek yok. Bildiğimiz sabun yeter. 20 saniye boyunca yıkayalım ve elimizin çok kullandığımız yıkarken unuttuğumuz başparmak gibi parmak uçları ve parmak sırtını ovalayalım. Su ve sabuna ulaşamadığımız yerlerde yüzde 60’dan fazla alkol içeren solüsyonlarla eli ovalamak etkili bir şekilde virüsü ortadan kaldıracaktır.” dedi.

Azap, salgın sürecinde doğru bilgiye ulaşmanın önemini belirterek, yanlış bilginin insanlara zarar verdiğini söyledi.

 

Related posts

Beyrut patlamasında neden mantar bulutu oluştu?

Büşra Seyhan

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom, virüs konusunda gençleri uyardı!

Fatih Akgün

Türk bilim insanı acil durumlarda denizaltının konumunu belirleyen akustik sinyal cihazı üretti

Fatih Akgün

Yorum Yap