Teknolojix Haber
TeknolojiXHaber

Salgınının İkinci Dalgası Çok Daha Yıkıcı Olabilir

Koronavirüs Salgınının İkinci Dalgası Çok Daha Yıkıcı Olabilir

Koronavirüs salgınının ikinci dalgasının, eğer gerçek olursa, ilkinden çok daha yıkıcı sonuçlarda olabileceği iddia edildi.

Dünya’nın pek çok kısmı, yaşanan Koronavirüs (COVID-19) salgınlarının zirve noktasında gibi gözükürken, ABD’deki sağlık yetkilileri kış mevsiminde ikinci bir dalganın daha gerçek olabileceğini ve bunun ilkinden daha kötü sonuçlar doğurabileceğini söylüyor.

Genellikle her yıl güz ve kış mevsimlerinde yıllık grip sezonu yüzünden sağlık sistemlerinde devasa bir zorlanma yaşanıyor. 2018 – 2019 grip sezonunda ABD’de 490.600 kişi hastaneye yatırıldı ve 34.200 kişi grip yüzünden hayatını kaybetti. Şu anda COVID-19 salgınında da gördüğümüz üzere bu salgın da Dünya’nın en hazırlıklı yerlerinde bile hastanelerde ciddi bir yük yaratıyor.

Neyse ki Koronavirüs enfeksiyonlarının başladığı sırada ülkelerin pek çoğunda grip sezonunun en kötü dönemi geçmişti. Ancak durum böyle olmasaydı, çok daha büyük bir problem ile karşılaşılması mümkün olabilirdi.

Her ne kadar bir sonraki enfeksiyon patlamasının ne kadar şiddetli olacağını veya ne zaman gerçekleşeceğini söylemenin bir yolu olmasa da, bilim insanları bir süredir “ikinci dalga” düşüncesi konusunda endişeli.

1918 İspanyol gribi salgını, ikinci dalgadan endişelenmek için yeterli sebepleri sunuyor. Grip salgını toplamda 50 milyonun üzerinde kişinin hayatına mal oldu ve bazı tahminler 100 milyona kadar çıkıyor. İlk dalga tipik bir grip salgınına benziyordu ancak yazın sonuna doğru ikinci dalga geldiği sırada ölüm oranı zirveye ulaşmıştı.

Tabii ki COVID-19 salgını ile diğer hastalık salgınlarının karşılaştırmalarına şüphe ile yaklaşmakta fayda var ancak tarihten alınabilecek dersleri geçiştirmek de doğru olmaz.

Related posts

Yeni Game of Thrones dizisi House of the Dragon resmi olarak duyuruldu

admin

Robotlar da insanlar gibi terleyecek; bilim insanları terleyen robot eli geliştirdi

Fatih Akgün

İşte Meizu 17’nin yeni görüntüsü!

Fatih Akgün

Yorum Yap