Teknolojix Haber
SEKTÖREL

Samsung, Bazı Kullanıcı Verilerinin Açığa Çıktığını Onayladı

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, bugün yaptığı açıklamada 150’ye yakın kullanıcının kişisel bilgilerinin ortaya çıktığını açıkladı. Şirket, bu durumun teknik bir hatadan kaynaklı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde dünya genelindeki birçok Samsung Galaxy akıllı telefon kullanıcısı, bildirim ekranında iki adet “1” yazısının bulunduğu bir bildirim aldı. Bu bildirimin Mobil Cihazımı Bul uygulamasından gelmesi, tüm kullanıcıları paniğe soktu ve kullanıcılar bunun sebebini araştırmaya başladı.

İlerleyen saatlerde Samsung, Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Güney Koreli teknoloji devi yaptığı açıklamada bu bildirimin yapılan bir test sırasında yanlışlıkla gönderildiğini açıkladı. Yetkililer, akıllı telefonlara yanlışlıkla gönderilen bildirimin herhangi bir zararının olmadığını vurguladı.

150’ye yakın Samsung kullanıcısının bilgileri açığa çıktı !

Samsung Mobil Cihazımı Bul uygulamasında yaşanan bu küçük hata sonrasında yaşanan panik hâlâ kullanıcılar üzerinde bir etkiye sahipken bugün şirket tarafından başka bir açıklama yapıldı. Şirket, 150 kadar Samsung kullanıcısının siber güvenlik açığı sonucunda etkilendiğini açıkladı.

Samsung tarafından yapılan açıklamada 150 kişinin etkilendiği güvenlik açığının Mobil Cihazımı Bul’un gönderdiği bildiriyle ilişkisi olmadığı savunuldu. Şirket, güvenlik açığı dolayısıyla etkilenen kullanıcıların kişisel bilgilerinin açığa çıkmış olabileceğini de belirtti.

The Register’a konuşan bir Samsung yetkilisi, teknik bir hata sonucunda ufak çapta kullanıcının diğer kullanıcıların bilgilerine erişebildiğini söyledi. Yetkili, hatanın farkına vardıkları anda internet sitelerinden mağazaya giriş yapma özelliğini hata giderilene kadar kapattıklarını da belirtti.

Güvenlik açığı yüzünden kişisel bilgileri açığa çıkan 150 kadar kullanıcının tam olarak hangi bilgilerinin açığa çıkmış olabileceği ise şu anda bilinmiyor. Ayrıca bu bilgilerin herhangi bir hacker tarafından kullanıp kullanılmadığı da bilinmeyenler arasında yer alıyor.

Samsung tarafından yapılan açıklamada son güvenlik açığı ile Mobil Cihazımı Bul’da yaşanan aksaklık arasında ilişki olmadığı belirtilse de bazı kullanıcılar bu ikisi arasında bir ilişki olabileceğini düşünüyor. Samsung, açıktan etkilenen kullanıcılara şirket tarafından bildirim yapılacağını da belirtti.

 

Related posts

Koç Holding İlk Çeyrek Verileri Açıklandı!!

Fatih Akgün

Dev Şirket Koronavirüs Sebebiyle İflas Başvurusunda Bulundu!!

Fatih Akgün

Volkswagen’den Coronavirüs Açıklaması Geldi

Fatih Akgün

Yorum Yap