Teknolojix Haber
DONANIM YAPAY ZEKA

Samsung, CES Fuarı’nda Kişisel Bakım Robotu ve Geleceğin Evi Sergilendi…

Samsung, CES Fuarı’nda son teknoloji ile donattığı insan merkezli teknolojileri ve deneyimleri sergilemeye devam ediyor. Kişisel bakım robotu, Yapay Zekâ destekli geleceğin evi, Nesnelerin İnterneti ve 5G ile çalışan akıllı şehir gibi insan merkezli teknolojileri sergileyen Samsung’un Başkanı ve CEO’su “Deneyim Çağı”nı duyurarak donanım ve yazılımı sorunsuz bir şekilde birleştiren on yıllık insan merkezli yenilikleri müjdeledi.

Samsung’un fuarda sergilediği robotik, Yapay Zekâ, 5G ve İleri Seviye Algoritma alanındaki teknolojiler, gelecek hakkında ipucu veriyor.

Evdeki yardımcı Ballie

Samsung, insan merkezli vizyonunun temeline” kişiselleştirilmiş bakım”ı alıyor. Tüketicilerin sağlığını ve refahını artıran kişiselleştirilmiş bakımın somut örneği olarak da Yapay Zekâ kabiliyetleri sayesinde bir fitness asistanına ve mobil bir arayüze dönüşen  küçük, yuvarlanan bir robot olan Ballie’yi sunuyor. Robot, sıkı veri koruma ve gizlilik standartları çerçevesinde işlev görüyor.

HeartWise uygulaması 

Samsung’un gelişmiş ve kişiselleştirilmiş sağlık çözümlerinden biri de kardiyak rehabilitasyon çözümü olan  HeartWise uygulaması. Samsung’un Kaiser Permanente ile iş birliği yaparak geliştirdiği uygulama;  hastaya egzersiz yapmayı hatırlatıyor, aktivite verilerini topluyor ve egzersiz sırasında hastanın kalp atış hızını sürekli olarak görüntülüyor. Uygulama ile alınan veriler, klinik tedavi uzmanlarının takibi için hasta dosyasına işleniyor. Böylece kullanıcı bir sağlık kuruluşuna gitmeden evden kalp rehabilitasyonuna katılabiliyor. Üstelik kullanıcılar günlük yaşamlarından zaman ayırmak zorunda kalmıyor. Evde yapılan kardiyak rehabilitasyon programının olumlu sonuçları, 2019’da New England Journal of Medicine (NEJM) Catalyst’te yayımlanmıştı.

Evler akıllı” olacak

Yapay Zekâ, sensörler ve veri analizi gibi en son yeniliklerin sunacağı benzersiz ve sürükleyici deneyimlerden biri de ihtiyaçlar doğrultusunda deneyimleri uyarlayan akıllı ev olacak. Güney Koreli teknoloji deine göre önümüzdeki 10 yıl içinde yaşam alanları adeta yoga stüdyosu gibi ihtiyaca göre deneyim alanlarına dönüşecek.

GEMS teknolojisi

Samsung, CES 2019’da tanıttığı The Gait Enhancing Motivational System (GEMS) adlı dış iskeleti geliştirdi ve artırılmış gerçeklikte egzersiz deneyimi sunan bir sistem olarak öne çıkardı.          GEMS (Yürüyüşü Destekleme ve Motive Etme Sistemi) teknolojisi ile kullanıcılar Artırılmış Gerçeklik gözlükleri ile ev konforunda sanal bir kişisel antrenörle çalışabilecek, bir dağa tırmanabilecek veya su altında yürüyüş yapabilecek.

Bot Chef

Bir mekânın MicroLED gibi bir ekran ve yazılım, Yapay Zekâ, Nesnelerin İnterneti ve donanım birleşimiyle dönüştürülebileceğini gösteren Samsung; gıda deneyimini özelleştiren, modern mutfak yolculuğunun evrimini ortaya koyan robotik bir gıda hazırlama asistanı Bot Chef’i de tanıttı.

Akıllı” şehir

Küresel kentleşmeye işaret eden Samsung,  akıllı sistemlerin şehir hayatını daha güvenli ve daha kolay hale getireceği akıllı şehir vizyonu benimsiyor. Samsung’a göre enerji tasarrufu, emisyonları azaltma ve nüfus büyüdükçe sürdürülebilirliği arttırma amaçlarıyla nesnelerin interneti evlere olduğu gibi binaya yaygınlaşacak. basit bir kaydırma veya ses komutuyla asansör çağırmak, teslimatları yönetebilmek veya park yerlerini kontrol edebilmek mümkün olacak. Samsung, akıllı bina çözümleri ile akıllı şehir yaratmak için ABD merkezli lider bir küresel emlak müteahhit firması olan Greystar Real Estate Partners gibi inşaatçılar ve emlak yöneticileri ile işbirliğine yönelik çalışmalar yapıyor. 5G ile birleşen akıllı şehirlerin yeni etkileşim biçimleri yaratacacağını ifade eden Samsung CEO’su veri güvenliği konusundaki hassasiyetlerinin de altını çizdi.

İleri Seviye Algoritma ve Yapay Zekâ kombinasyonu içeren uygulamalar

Samsung CEO’sunun açıklamalarına göre güvenlik alanındaki özgün platform Samsung Knox, mobil ve TV’lerden ev aletlerine kadar tüm Samsung cihazları korumak için daha fazla geliştirilecek. Görme engellilere yardımcı olabilecek Relumino; itfaiyecilerin çalışmalarını daha güvenli hale getirebilecek IGNIS ve yaşlılar ile engellilerin hareket etmesine yardımcı olacak GEMS. gibi teknolojiler, Samsung’un odak noktasına insanı yerleştirdiğinin göstergesi oluyor.

Related posts

Honor şirketi MagicBook Pro2021 ve Band6’yı tanıttı.

İnsan-makine iş birliği için kolaboratif yapay zeka geliştirildi

Vildan Çelik

Yapay zeka ile giysi tasarlayıp parfüm üretiyor

Fatih Akgün

Yorum Yap