Teknolojix Haber
DONANIM

Samsung, 800 km Menzilli Katı Hal Bataryası Yapmayı Başardı

Samsung, 800 km Menzilli Katı Hal Bataryası Yapmayı Başardı

Akıllı telefonlarımıza, dizüstü bilgisayarlarımıza, elektrikli arabalara ve daha birçok elektronik alete güç veren bataryalar, büyük teknoloji şirketleri tarafından daha da geliştirilmeye çalışılıyor. İşte bu yolda adım atan ilk şirket SAMSUNG oldu.

Samsung’un Japonya’da Ar-Ge takımıyla iş birliği içerisinde bulunan Samsung Advance Institute of Technology (SAIM) araştırmacıları, uygulanabilir katı hal bataryaları geliştirmenin bir yolunu buldu. Bu katı hal bataryaları, gelecekte geleneksel Li-ion bataryaların yerini alması planlanıyor.

Ancak araştırmacıların tahminlerine göre bu, yakın bir tarihte olamayacak. Uzmanların tahminleri 2024 yılının sonu olarak gösteriyor. Büyük teknoloji şirketleri, Li-ion bataryalara göre çok büyük avantajları bulunan katı hal bataryaları üzerine çok uzun yıllardır çalışıyor ancak bu bataryaları üretmek ve ticari bir hale getirmek biraz zor.

Samsung araştırmacıları, bataryanın anot (artı uç) kısmında 5 mikrometre kalınlığında gümüş karbon bir katman kullandı ve bu sayede dendrit oluşumu da önlenmiş oldu. Diğer teknolojilerle de birleştirilince bu batarya hücreleri Li-ion bataryalara göre iki kat daha fazla enerji yoğunluğuna sahip oldu ve elektrikli araçlarda 800 km’lik bir menzile kadar da uzanabiliyor.Bu bataryalar yaklaşık 1.000 kez şarj edilebiliyor. Bu da elektrikli araçlar için 800 bin km menzile ulaşılabileceği anlamına geliyor.

Katı hal bataryalarının, geleneksel Li-ion bataryalarla kıyaslandığında çok daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olması daha kompakt bataryalar olacağı anlamına geliyor. Bu sayede elektrikli araçlarda oluşacak olan bu boşluk, daha farklı amaçlar için de kullanılabilecek.

Katı hal bataryalarını devrimsel yapabilecek olan şeyler neler?

  • Dendrit oluşumuna sebep olan Li-ion bataryaların aksine katı hal bataryalarında dendrit oluşması önlendi. Dendritler, sıvı elektrolitler yüzünden oluşuyor. Ancak katı hal bataryalarında katı elektrolitler kullanılıyor.
  • Li-ion bataryaların başarısının arkasındaki isim olan John B. Goodenough aynı zamanda katı hal bataryaları üzerinde de çalışıyor ve katı hal bataryalarının Li-ion bataryalara göre 2,2 ila 5 kat daha fazla yoğunluğa sahip olduğunu söylüyor.
  • Çok az hücre azalışıyla 1.200 kez şarj döngüsüne sokulabilir. Li-ion bataryalardaysa aynı azalışla sadece 500 kez şarj edilebiliyor.
  • Katı hal bataryaları -20 derece ila 60 derece arasındaki sıcaklıklarda da çalışabiliyor.

Ayrıca Goodenough’a göre bu bataryalar çevre dostu materyaller ile de yapılabiliyor ki bu da batarya maliyetlerini düşürüyor. Ancak şirketlerin bu bataryaları geliştirmek için önemli miktarlarda harcamalar yapmaları gerekiyor ki bu tarz bataryayı üretebilen ilk şirket Samsung oldu. Dolayısıyla ilk başlarda bu bataryaların epey bir pahalı olacağını da not düşmek gerekiyor.

Related posts

Google, Pixel 6’larda Samsung İşlemci mi Kullanmak İstiyor?

Fatih Akgün

Intel’in 10. Nesil İşlemci Fiyatları Ortaya Çıktı!

Fatih Akgün

Akıllı telefon ekranları artık kırılmayacak, nasıl mı?

Büşra Seyhan

Yorum Yap