Teknolojix Haber
BİLİM TEKNOLOJİ (Genel)

Samsung’un “Yapay İnsan’ı” görücüye çıktı!

Samsung’un bünyesinde bulunan STAR Labs‘ın bir süredir üzerinde çalıştığı “yapay insan” projesi NEON CES 2020’de tanıtımını yapıldı.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığı ‘yapay insan’ projesi NEON, Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2020’de görücüye çıktı.

The Verge’de yer alan habere göre, bir dijital avatar olan NEON, akıllı asistanlar gibi kullanıcılar ile etkileşime geçebiliyor.

Gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenme altyapılarına ev sahipliği yapan bu karakterlerin, gerçek insanlar ile karşılıklı sohbet edebildiği ve bu ‘yapay insan’ların mili saniye içerisinde tepki verebildiği belirtiliyor.

NEON’ların gelecekte öğretmen, finansal danışmanı veya sağlık personeli olarak dijital hizmet sunabileceği de belirtiliyor.

Makine öğrenme yeteneğine sahip olan NEON, bu sayede kullanıcılar ile etkileşime geçtikte daha da gelişiyor ve tabiri caizse ev sahipliği yaptığı bilgi havuzu da genişliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, NEON’lar kullanıcılara anlık duygusal geri bildirimlerde de bulunabilecek. Başka bir deyişle kullanıcı ile ‘sanal insan’ arasında geçen sohbetin durumuna göre, NEON üzülebilecek, kızabilecek veya mutlu olabilecek.

Lansmanda konuşan STAR Labs CEO’su Pranav Mistry ise geliştirdikleri yeni teknolojiyi yeni bir yaşam türü olarak nitelendirdi ve “Dünya’da milyonlarca tür var ve bir tane daha eklemeyi umuyoruz” dedi.

Related posts

En iyi 5 oyun dizüstü sistemi…

Meryem ACAR

Robotlar 10 yıl içinde yakın arkadaşımız olmaya hazırlanıyor

Fatih Akgün

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Yorum Yap