Teknolojix Haber
İNTERNET OYUN SOSYAL MEDYA UYGULAMA YAŞAM

Sanal Gerçeklikte Siber Psikoloji Nasıl Olacak?

 

“Metaverse, toplumsal teknoloji sınırlarının sonsuzluğa genişlemesidir”. Zuckerberg

 

Metaverse ya da “sanal gerçeklik” insanların birbirleri ile dijital kimlikler ve avatarlar yoluyla etkileşimde olacağı internetin sanal dünya boyutuna evrilmesidir. Bir nevi bilim kurgu türündeki fikirlerin yaşama geçme hazırlığı.

 

 

Siber Psikoloji Nasıl Olacak?

Aşırı teknoloji kullanımı, ruh ve akıl ve sağlığı üzerinde nasıl bir etki yapacağı hakkında ip uçları verebilecek araştırmalar yapılıyor. Phil Reed tarafından yapılan derleme de, bu konu üzerine yaşanabilecekler hakkında. 

 

Sanal etkileşimde olma üzerine en çarpıcı sonuçdelüzyon ve halüsinasyon eğilimli psikotik eğilimler taşıyan kişilerin büyük tehdit altında olması. Meydana gelebilecek olumsuz sonuçlar sadece bu kadar değil… Dijital teknoloji kullanımının aşırılığı somatik semptomlarda, depresyonlarda , paranoid düşüncelerde ve çok ciddi akıl sağlığı hakkındaki sorunlarda yaratabileceği ortaya konuluyor.  

 

 

Facebook’un bulunduğu öngörüye göre, sanal gerçeklik evreni yaklaşık 1.9 milyar kişi tarafından günlük olarak kullanılacak. Bu öngörü, bizlere toplum üzerindeki etkinin çok ciddi hissedileceğini  düşündürüyor. Facebook Reality Labs bölümünde de, başkaları ile oyun türü etkileşimlerde bulunmanın yaratacağı duygular araştırılıyor. 

 

Eğer beklenenler olursa çeşitli eğlence, oyun, eğitim ve en önemlisi de yeni iletişim modelleri ortaya çıkacak ve bunlar eşliğinde farklı farklı davranış modelleri de ortaya çıkacak. Tüm bunlar nasıl yönetilecek konusunda bir kılavuz da yok. Kim bilir, belki de çıkılmakta olan bu yolculuk bu yönüyle eğlenceli ve heyecanlı olacak.

 

Dijital teknoloji üreticisi bir şirketin verdiği süslü ve heyecanlı vaatlerinin yanında, riskler hakkında gerekli bilimsel hazırlıklar yapılmadan, toplum sağlığına yıkıcı potansiyeli olabilecek teknolojik bir ürün piyasaya sürülmeye hazırlanılıyor. Yeni çağın kapısının aralandığı bu günlerde,  fırsatlar kadar riskler hakkında da araştırmalar yapılması oldukça önemli bir konu.

Related posts

PlayStation 5’in İlk Korku Oyunu Olacak Quantum Error’un Tanıtım Videosu Yayınlandı!

Fatih Akgün

Facebook’tan Corona Virüs Kararı: 2021’e Kadar Ertelendi

Fatih Akgün

Birçok Şirketi Zarara Sokan 16 yaşındaki Hacker Yakalandı!

Fatih Akgün

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım