Teknolojix Haber
TEKNOLOJİ (Genel) ÜRÜN İNCELEME

Saniyeler İçerisinde Çıktı Alabilen 3D Yazıcı Geliştirildi !

Günümüzdeki üç boyutlu yazıcılardaki yazdırma süresini en aza indirmek isteyen araştırmacılar, saniyeler içerisinde sonuç veren bir yazıcı geliştirdi. Geliştirilen sistem, geleneksel 3D yazıcılardan daha farklı bir yöntemden faydalanıyor.

Günümüzde üç boyutlu yazıcılar en ufak bir cismi bile fazlasıyla uzun sürede ortaya çıkarabiliyorlar. Her yazıcı onlara gönderilen objeleri en alttan en üste doğru basamak basamak yazdırıyor. Elbette bu durum gelecekte başka olacaktır, ancak değişmesi için çok fazla yol kat etmesi gerekiyor.

İşte bu değişime öncülük edecek çalışmalardan birisi İsviçre’deki École Polytechnique Fédérale de Lausanne Teknik üniversitesinde yapıldı. Üniversitedeki araştırmacılar, 3D objeleri muazzam çözünürlükte ve rekor zamanda yazdırmayı başardı.

Yazıcı, sadece ışık kullanarak ürün veriyor:

Araştırmacıların bu kadar kısa sürede bir objeyi ortaya çıkarmalarını sağlayan yöntem temelinde tomografiye dayanıyor. Yani yazdırma işleminde ultrason ve x-ray kullanılıyor. Bir obje yazdırmak için ışığa duyarlı bir reçine birçok farklı açıdan ışığa maruz kalıyor.
Işığa maruz kalan reçine hemen sert bir hale bürünüyor. Yani geleneksel 3D yazıcılardaki basamak basamak yazdırma işlemi yerini yalnızca saniyeler içerisinde tamamlanan yazdırma işlemine bırakıyor. Bu yazdırma işleminde de sadece ışığın gücü kullanılıyor.
Bu sistemi pazarlayacak Readily3D şirketinin CTO’su Paul Delrot, sürecin bütünüyle ışıktan ibaret olduğunu söylüyor. Lazer, polimerizasyon yoluyla sıvıyı katı hale getiriyor. Bu noktada aklınıza objelerin nasıl ortaya çıktığı sorusu gelebilir. Cevabımızsa yine ışıkta.

Bu sistem, yazdırılan objeye göre ışıkların nereye hedef alınmasını hesaplamak için algoritmalardan destek alıyor. Işığın şiddeti ve açısı bu algoritmalar sayesinde hesaplanıyor ve ortaya yazdırmak istenilen obje çıkıyor. Tabii bu kadar hızlı sonuç veren bir teknoloji de başta medikal ve biyoloji olmak üzere birçok farklı alanda kullanılabilir oluyor.
Sistem şu an sadece 2 santimetrelik objeler üretebiliyor. Fakat bu objeler, 80 mikrometre doğrulukla yazdırılıyor. Bu sistemin arkasındaki ekip, 15 cm’ye kadar büyüklükteki objelerin de yazdırılması için çalışmalarına devam ediyor.

 

 

 

 

Related posts

Tractable’ dan yapay zeka ile kaza ve felaketlerin hasar değerlendirmesi çalışmalarına 25 milyon dolar yatırım daha

Fatih Akgün

Nokia’dan Bir Yenilik Daha: Nokia C2 !

Fatih Akgün

Apple’ın Çin’deki Akıllı Telefon Satışları Beklenmedik Bir Şekilde Arttı

Fatih Akgün

Yorum Yap