Teknolojix Haber
YAPAY ZEKA

Şanlıurfalı Gençlerin Astrofizik ve Yapay Zeka Atölyeleri Oluyor

Harran Üniversitesi  ile Rochester Teknoloji Enstitüsü ortaklığıyla hazırlanan ve yapay zeka ile astrofizik alanlarında öğrencilere beceri kazandırılmasını amaçlayan “Yapay Zeka ve Astrofizik Projesi” çerçevesinde Şanlıurfa’da iki atölye oluşturulacak.

Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi öncülüğünde Rochester Teknoloji Enstitüsü ile yürütülen çalışmalar sonucu hazırlanan “Yapay Zeka ve Astrofizik Projesi” için Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Urfa STEM Merkezi, Buck Artificial Intelligence, Global Al HUB, Al Business School ve Genç STEM Derneğinin desteğiyle ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinin hibe programından faydalanmak üzere başvuru yapıldı.

Komitenin değerlendirmeleri sonucu proje kabul edilerek 500 bin lira hibe desteği sağlandı.

Harran Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Ahmet Göçen “Kabul edilen bu proje ile Şanlıurfa merkezde biri yapay zeka, diğeri de astrofizik temalı olmak üzere 2 atölye kurulacak. Bu atölyelere proje kapsamında alınacak ‘programlanabilir robot ve makineleri’ ile katılımcılara yapay zeka çalışmaları uygulamalı gösterilecek. Aynı zamanda astrofizik atölyesindeki gözlem araçları ve yazılım programları ile de yapay zekanın astrofizik alanında nasıl kullanılabileceğine ilişkin eğitimler verilecek.” diye konuştu.

Göçen, öğrencilerin atölyelerde alacakları derslerle daha da donanımlı olacaklarını dile getirerek, “Üniversite olarak temel amacımız yapay zeka noktasında öğrencilerin beceri kazanması ve bunu ilerleyen dönemlerde kullanarak ülkemize katma değeri yüksek üretim sağlamasıdır. Ayrıca, yapay zeka konusundaki programlarda hakimiyetlerini arttırarak daha fazla algoritma becerilerini geliştirmek ve bu noktada ürün oluşturmalarını sağlayarak bölgeye yeni bir ekosistem kurulmasını hedeflemekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Related posts

Belirti göstermeyen Covid-19 hastalarını doğru tahmin eden yapay zeka geliştirildi

Vildan Çelik

Market reyonlarında yetişen sebzeler!

Google YouTube’da yeni ‘yapay zeka’ yerine insan kullanacak

Fatih Akgün

Yorum Yap