Teknolojix Haber
UZAY ve SAVUNMA

Saygıdeğer Hubble uzay teleskopu süpernova görüntüledi

Saygıdeğer Hubble uzay teleskopu süpernova görüntüledi

Saygıdeğer Hubble uzay teleskopu süpernova görüntüledi

30 yıldır Dünya’nın yörüngesinde görev yapan saygıdeğer Hubble uzay teleskopu süpernova görüntüledi . Uzayın derinliklerinde turuncu renkli bir şerit görüntüsü kaydeden teleskop bu görüntüyü dünyaya gönderdi. Bilim insanları incelediklerinde Dünya’dan 2 bin 400 ışık yılı uzaklıkta gerçekleşen süpernova patlaması Hubble Uzay Teleskobu’nun objektifine  yakalandığı anlşıldı.

NASA tarafından yayınlanan fotoğraf karesinde süpernova patlaması sonrası ortaya çıkan bir dalga görülüyor. Patlamaya ait dalganın yakalandığı yıldızın büyüklüğünün Güneş Sistemi’nin tek yıldızı konumundaki Güneş’ten 20 kat fazla olabileceği bilgisi paylaşıldı.

NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntü, gökyüzünde ince ve hafif bir perde olarak görünürken, aslında Cygnus supernova patlama dalgasının küçük bir bölümünü tasvir ediyor.

Süpernova kalıntısının adı, dolunaydan 36 kat daha büyük bir alanı kaplayan kuzeydeki Cygnus (Kuğu) takımyıldızının konumundan geliyor.

Aynı zamanda uzmanlara göre süpernova patlaması, bundan 10 bin ile 20 bin yıl önce meydana gelmiş olduğu bilgisi verildi. O zamandan beri kalıntı, merkezinden 60 ışıkyılı yayıldı. Saniyede 220 mil civarında genişlemeye devam eden şok dalgası, süpernova kalıntısının dış kenarını işaret ediyor.

Fırlatılan madde topluluğu ile şok dalgası tarafından süpürülen düşük yoğunluklu yıldızlar arası materyalin etkileşimi, bu görüntüde görülen ayırt edici örtü benzeri yapıyı oluşturuyor.

Kaynak:NTV, Cumhuriyet,NASA

Uzay ve savunma haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Related posts

CIMON 2 robotu, SpaceX tarafından uzaya gönderildi

Sümeyra Durdağı

START3 Anlaşması, Rusya ABD arasındaki gerginlik

GÜLİN DİNÇ KÖYLÜ

Öte Gezegen K2-18b’de Yaşam umudu Tespit Edildi.

Fatih Akgün

Yorum Yap