Teknolojix Haber
MOBİL

Sensor Tower, iOS ve Android kullanıcıların bilgililerini gizlice kullanmış.

Mobil pazara yönelik yaptığı analizlerle bilinen ABD merkezli Sensor Tower firmasının, VPN ve reklam engelleme uygulamaları ile milyonlarca Android ve iOS kullanıcısından gizlice veri topladığı ortaya çıktı.

Geliştiriciler için uygulama indirme ve kullanım verilerini toplayan bir analiz platformu olan Sensor Tower, büyük bir skandalla karşı karşıya. Buzzfeed News tarafından aktarılan bilgilere göre Amerikalı şirket, VPN ve reklam engelleme uygulamaları aracılığıyla milyonlarca Android ve iOS kullanıcısından gizlice veri topladı.

Sensor Tower’ın toplamda 35 milyondan fazla indirmeye sahip en az 20 Android ve iOS uygulamasına sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.  Free and Unlimited VPN, Luna VPN, Mobile Data ve Adblock Focus, bu uygulamalardan sadece bazıları.

Sensor Tower’ın sahip olduğu uygulamaları, cihazlarına indirip kuran, kullanıcılardan bir kök sertifika yüklemelerini istiyor. Söz konusu sertifika, firmanın kullanıcıların telefonlarındaki tüm veri trafiğini izleyebilmesini sağlıyor. Sensor Tower, kullanıcıların sertifikayı bir internet sitesi üzerinden yüklemelerini zorunlu kılarak, Apple ve Google’ın kök sertifika ile ilgili kısıtlamalarını atlamış oluyor. Şirket, yalnızca anonimleştirilmiş kullanım ve analiz verilerini topladığını söylese de, haberi duyan kullanıcılarının güven kaybına neden olmuş durumda.

 

Related posts

YouTube, Hindistan’daki Görüntü Kalitesini Maksimum 480p’ye Düşürdü!

Fatih Akgün

Telefonu değil Launcher’ ini değiştirin :)

Fatih Akgün

LG’nin 2020 Mobil Dünya Kongresi’nde LG G9’un Tasarımını Açığa Çıkaran Görseller Yayınlandı…

Meryem ACAR

Yorum Yap