Teknolojix Haber
MOBİL

Sensor Tower, iOS ve Android kullanıcıların bilgililerini gizlice kullanmış.

Mobil pazara yönelik yaptığı analizlerle bilinen ABD merkezli Sensor Tower firmasının, VPN ve reklam engelleme uygulamaları ile milyonlarca Android ve iOS kullanıcısından gizlice veri topladığı ortaya çıktı.

Geliştiriciler için uygulama indirme ve kullanım verilerini toplayan bir analiz platformu olan Sensor Tower, büyük bir skandalla karşı karşıya. Buzzfeed News tarafından aktarılan bilgilere göre Amerikalı şirket, VPN ve reklam engelleme uygulamaları aracılığıyla milyonlarca Android ve iOS kullanıcısından gizlice veri topladı.

Sensor Tower’ın toplamda 35 milyondan fazla indirmeye sahip en az 20 Android ve iOS uygulamasına sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim.  Free and Unlimited VPN, Luna VPN, Mobile Data ve Adblock Focus, bu uygulamalardan sadece bazıları.

Sensor Tower’ın sahip olduğu uygulamaları, cihazlarına indirip kuran, kullanıcılardan bir kök sertifika yüklemelerini istiyor. Söz konusu sertifika, firmanın kullanıcıların telefonlarındaki tüm veri trafiğini izleyebilmesini sağlıyor. Sensor Tower, kullanıcıların sertifikayı bir internet sitesi üzerinden yüklemelerini zorunlu kılarak, Apple ve Google’ın kök sertifika ile ilgili kısıtlamalarını atlamış oluyor. Şirket, yalnızca anonimleştirilmiş kullanım ve analiz verilerini topladığını söylese de, haberi duyan kullanıcılarının güven kaybına neden olmuş durumda.

 

Related posts

OnePlus Z ‘nin Özellikleri Ortaya Çıktı! İşlemcisi Dikkat Çekici!!

Fatih Akgün

Genç Girişimci Kendi Telefon Markasını Kuran İlk Afro-Amerikan Kadın Oldu !

Fatih Akgün

Quick Charge 3+ Teknolojisini Tanıttı (Bosanski jezik)

Fatih Akgün

Yorum Yap