Teknolojix Haber
YAZILIM

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO’nun net olarak tanımı ise, web sitelerinin Google arama motorunda yükselmesi, trafik artışı sağlaması için yapılan çalışmalardır.

SEO’nun Amacı Nedir?

SEO’nun amacı web sitelerini Google ya da hedeflenen arama motorunda kelime bazlı üst sıralara çıkarmaktır. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daha fazla tıklama alacaklardır.

İstatistiklere göre Google üzerinde arama yapan kullanıcıların %90’ı yaptıkları arama sonrasında ilk sayfada karşılarına çıkan internet sitelerini ziyaret etmektedir. Sadece geriye kalan %10’luk kesim diğer arama sonuçlarını incelemektedir.

Elimizdeki ürünü ilgili kişilere tanıtabilmek ve pazarlayabilmek için arama motorlarında üst sıralarda çıkmak; pazarlanmak istenen ya da tanıtımı yapılan ürünle, o ürünün alıcısı arasındaki ilişki açısından çok önemlidir.

Örnekleyecek olursak; internet üzerinden takı satışı yapan bir mağazamız olsun, Google üzerinde arama yapan kullanıcıların takı ve takı ile ilgili arama yaptıklarında bizim internet sitemizi ilk sayfada görüp sitemizi ziyaret etmelerinin kattığı değer ile, maliyet harcayarak reklam verilen mecralardan sitemizi ziyaret eden kullanıcıların kattığı değerden daha fazladır.

Buna göre elimizdeki ilgili ürünü ilgili alıcıya ulaştıracak ve satış potansiyelimizi rakiplerimizin üzerine taşıyacak en etkili ve uzun vadede kalıcı en iyi yol arama motoru optimizasyonudur.  

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Google kaliteli bir arama motorudur. Bugünlere, kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaşattığı için gelmiştir. Bu kaliteli deneyimi hangi web sitesiyle yaşatırsa o web sitesini her zaman için ödüllendirir. Yani bizler Google’a kaliteli bir deneyim yaşatma konusunda yardımcı olursak bunun ödülü kısa sürede alırız. Bu nedir? Kaliteli içerik üretmek, web sitemizi kurallara göre optimize etmek, arama motorları için değil ziyaretçiler için çalışmak. 

Arama motorları özellikle de Google, her yıl algoritma değişiklikleri gerçekleştirmektedir. Amaç araştırma yapan ziyaretçilerine daha alakalı sonuçlar sağlayabilmektir.

Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

Arama motorlarında birinci sayfaya çıkmanız için gerekli olan anahtar kelime çalışması ile mümkündür. İçeriklerinizde kullandığınız anahtar kelimeleri bold yani kalın yapmanız gerekir. Bunun nedeni de arama motorlarındaki botlar sitenize geldiği zaman anahtar kelimelerinizi görmesinde yardımcı olursunuz. Örneğin sitenizde 350 kelimelik makale eklediyseniz eğer içinde üç adet anahtar kelimeyi kalınlaştırmanız gerekiyor.

Kaliteli bir makalede kullanılan anahtar kelimesi sayısı da büyük bir önem teşkil ediyor. Makalenizin kelime sayısına göre oranı belirlenen anahtar kelime, aşırıya kaçırılmamalıdır. Sırf kullanmak için defalarca yazarsanız; içeriğiniz anlam bütünlüğünü kaybeder ve kullanıcıya hiç bir faydası olmaz.

Doğru anahtar kelime çalışması yapmak arama motorlarında sitenizin görünürlüğünü arttırır. Bunun yerine yanlış anahtar kelime çalışması yapıldığında az sayıda kullanıcının sitenize gelmesini sağlarsınız. Bu da güvenilir ve düzenli bir şey değildir. Rekabetin yoğunluğundan dolayı farklı anahtar kelime çalışması dahi yaparken dikkatli olmak zorundasınız. Önemli olan anahtar kelimelerin tespiti ve hangi anahtar kelimelerinin işlevli olduğunu belirlemeniz gerekir.

İç Optimizasyon Nedir?

İç Seo (On-Page SEO), SEO’nun birinci temel optimizasyon alanı olarak kabul edilen ve site içerisinde Googlebot’a ve sıralama faktörlerine uyumlu olmak için yapılan optimizasyon ve iyileştirmeler bütünüdür.

İç SEO çalışmalarında ana hedef Google’ın istediği bir site haline gelmektir ve bunun için de bir dizi iyileştirmeler yapmak gereklidir. Yapılan çalışmalarla birlikte hem Googlebot’un hem de kullanıcıların site içinde daha kolay, rahat ve hızlı bir şekilde gezinmesi gerçekleşir. Bu da Google tarafında olumlu karşılanır ve arama sonuçlarında hedef sorgularda ve anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmeye olanak sağlar.

İç SEO Çalışmalarında Neler Yapılır?

Aşağıda örnek bir iç SEO çalışma adımlarını görebilirsiniz. Bu liste ile siz de web sitenizde iç SEO kontrolleri yapabilir ve düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz;

 • SEO Dostu URL
 •  Sayfa Başına Anahtar Kelime İle Başlamak
 • Multimedya Kullanmak
 • Niteleyici Kullanmak
 • Yazı Başlığını H1 Tagı İle Yazmak
 • Anahtar Kelimeyi H2 Tagı İle Kullanmak
 • Anahtar Kelimeyi Yazının İlk 100 Kelimesinde Kullanmak
 • Responsive Dizayn Kullanmak
 • Backlink Vermek
 • Site İçi Linklemeler Yapmak
 • Site Hızını Arttırmak
 • LSI
 • Resim Optimizasyonu
 • Sosyal Paylaşım Butonları
 • İçerik Uzunluğu
 • Ziyaret Süresini Arttırmak
 • Kaliteli İçerik Üretmek
 • Yorumlar
 • CTR ile Sıralama Yükseltmek

Related posts

2021’in En iyi Yazılım ( kodlama ) Dilleri Nelerdir?

Esma Gül

Müzik Dosya Uzantıları Nelerdir

Fatih Akgün

Adobe XD’nin güncellemesi yayında!

Fatih Akgün

1 Yorum

ahilez 20 Kasım 2020 at 2:18 pm

arama motorları için anahtar kelime konusunda en az üç tanesini bold yapmamız gerektiğimizi yazmışsınız ozaman anahtar kelime olarak başlık larımızdan kullana biliriz heralde dönüş yaparsanız sevinirim

Cevaplayın

Yorum Yap

Yepyeni bir Haberimiz Var    Haberi İncele Daha sonra bakarım