Teknolojix Haber
MOBİL TEKNOLOJİ (Genel) UYGULAMA YAPAY ZEKA YAŞAM YAZILIM

Ses Analizi ile Covid19 Testi: Hey Siri! Pozitif miyim?

Siri

Siri, çok kısa süre içinde size korana virüs olup olmadığınızı söylerse nasıl olur?

 

IOS, TvOS ve WatchOS işletim sistemi kullanıcıları, Apple yazılımı Siriyi sık sık kullanıyor. Bu “yapay zeka ünlüsü” kişisel asistan, günden güne daha işlevsel hale getiriliyor. Hey Siri! diye seslenildiğinde birçok soruyu cevaplayan, hava durumunu bildiren, istenildiğinde sohbet eden Siri aracılığıyla, gündelik hayat daha pratik hale getirilmeye çalışıyor. Yeni yapılan bir çalışmalar ile Siri’yi geliştiren araştırmacılar, onu çok hızlı sonuç veren korona virüs testi yapmak için uğraşıyor.

 

 

Siri, ses analizi ile nasıl “Covid Testi” yapacak?

 

Johns Hopkins Üniversitesi’nin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü‘nde doktora öğrencisi olan  Drew Grant, Siri’yi geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Grant, korona virüsün teşhisini akıllı telefonlara “birkaç kelime konuşmak” kadar basitleştirmeyi amaçlıyor. Söylediğine göre, bir kişi nefes almasını, konuşmasını, ya da öksürmesini mikrofon yoluyla telefona dinlettirecek ve anında Covid 19 testinin sonuçları alınabilecek.

 

Grant ve çalışma arkadaşları, bu testi geliştirmek için,  Covid 19 pozitif ve negatif kişilere ait ses kayıtlarını kitle kaynaklı bir veri tabanına kaydetmiş. Makine öğrenim algoritmaları ile, ses hızı ve ses kalitesi gibi sesin özelliklerindeki  farklılıklar bulunmaya çalışılıyor. Böylece, Covid19 olan kişilerle Covid 19 olmayan kişilerin sesleri arasındaki farklar belirlenerek Siri aracılığıyla ses analizinden korona virüs testi yapılabilecek.

 

 

  • iOS (iPhone/iPad OS), Apple’ın başlangıç aşamasında iPhone için geliştirdiği, sonrasında iPad ve iPod Touch‘da da kullanmaya başladığı mobil işletim sistemi.

 

  • TvOs,  Apple’ın  Apple TV dijital medya oynatıcısı için geliştirdiği bir işletim sistemi.

 

  • WatchOS,  Apple’ın Akıllı saatler için tasarlanan Apple Watch‘ın mobil işletim sistemi.

 

Buraya tıklayarak Apple Türkiye sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Related posts

Formula1 Türkiye Grand Prix’in S Sport’tan izlenebilecek

BOŞANMALARDAKİ ARTIŞTA SUÇLU TEKNOLOJİ Mİ?

Fatih Akgün

Bu Sahte Fotoğraf İnterneti Salladı

Yağmur Kübra Yazıcı

Yorum Yap